Gmina Stare Kurowo

Statut:
Powiat: powiat Strzelecko-drezdenecki
Województwo: gmina Stare Kurowo
-
-
-
urzad@starekurowo.pl
Opis

Gmina Stare Kurowo administracyjnie jest jedną z 83 gmin, które wchodzą w skład województwa lubuskiego. Leży w północno  - wschodniej części województwa i graniczy od północy z gminą Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew, od wschodu i południa z gminą Drezdenko oraz od zachodu z gminą Zwierzyn.

Obejmuje powierzchnię 7788 ha. Na obszarze tym mieszka 4394  osób, których głównym  zajęciem do chwili przemian w kraju była praca w rolnictwie.

Na terenie gminy warto zobaczyć:
1. Neogotycki kościół parafialny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła  z 1877r.,
2. Domy szachulcowe,
3. Kawcze Góry z tarasem widokowym na panoramę Starego Kurowa (129 m npm),
4. Interesujące pod względem krajobrazowym nadnoteckie moreny czołowe.

Na terenie gminy istnieją dwa szlaki turystyki pieszej tzn. czerwony biegnący od stacji PKP przez  tereny użytków zielonych do Strzelc Kraj. i Zagórza. Szlak niebieski od dworca PKP przez tereny zalesione do Trzebicza. Szlak czerwony obejmuje najwyższe wzniesienie w gminie (129 m npm), z którego można ujrzeć panoramę gminy.

Cała gmina stanowi jednocześnie obszar działalności kilku kół łowieckich:
Koła te oferują możliwość zagranicznej turystyki łowieckiej, co zdecydowanie polepsza walory turystyczne terenów gminnych.

Gmina jest położona w atrakcyjnej turystycznie części województwa, niegdyś Stare Kurowo było miejscowością letniskową.
Sprawą godną uwagi jest to, że będące własnością gminy tereny mogą być udostępniane tym, którzy chcieliby prowadzić działalność usługową, np. strzelnicę sportową i łucznictwo na przygotowanym i obecnie sporadycznie tylko wykorzystywanym do tego celu terenie. Basen pływacki z  ośmioma 50 m. torami i skocznią oraz dużymi przyległymi terenami stanowi pewną podstawę do rozwoju turystyki na naszym terenie. Połączenie szlakiem leśnym Starego Kurowa z kompleksem jezior zdecydowanie poprawia walory turystyczne gminy.

Walory turystyczne, rezerwy terenów pod usługi komercyjne, istnienie bogatego zaplecza surowców naturalnych (surowców okruchowych), to tylko niektóre z atutów gminy. Wszystkie walory i atrakcje turystyczne gminy poznasz oglądając film:
"Gmina Stare Kurowo -
Przyjazna ochronie środowiska
i rozwoju
turystyki".

 


Źródło: www.starekurowo.pl