Gmina Strzelce Krajeńskie

Statut:
Powiat: Strzelce-Drezdenko County
Województwo: Lubusz Voivodeship
-
-
-
urzad@strzelce.pl
Opis

" W PEWNEJ WSI, KTÓRĄ STRZELCE ZWĄ"
("Kronika Wielkopolska")

Ziemia strzelecko – krajeńska, położona jest w północnej części województwa lubuskiego i stanowi jeden z ciekawszych obszarów krajoznawczych tej części kraju. Dzięki swemu położeniu na pograniczu wysoczyzny pomorskiej i pradoliny Noteci region posiada niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu. Stąd dużo tutaj wzgórz i pagórków, z rozpościerającymi się na ich zboczach polami uprawnymi i lasami. Pośród tego bogactwa natury mienią się błękitem wód liczne jeziora i strumienie. Ogólna wysokość terenu waha się tutaj od 26 do 129 m n.p.m.

Naturalnym bogactwem regionu są olbrzymie kompleksy leśne, w tym duże fragmenty puszcz Drawskiej i Gorzowskiej, a w nich chronione tereny Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego. Są to wymarzone tereny dla miłośników spokoju, przyrody i natury. Teren położony jest m.in. nad jeziorami Górnym i Dolnym, przy trasie międzynarodowej Berlin-Kostrzyn- Gorzów-Gdańsk- Królewiec. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 318 km kw., a zamieszkuje go blisko 18 tys. osób.

Ziemia strzelecka jest rejonem wybitnie rolniczym, z mocno zaakcentowaną gospodarką leśną, dobrze rozwiniętym handlem i usługami oraz niewielkim przemysłem- głównie w branży metalowej, obuwniczej i krawieckiej.

Pierwsza wzmianka historyczna o Strzelcach pochodzi z 1272r. z "Kroniki Wielkopolskiej". Tytuł miasta o nazwie Freideberg w odniesieniu do tego obszaru wymieniono po raz pierwszy w 1286r. Na tych ziemiach znajduje się wiele  miejsc historycznych.

 

Więcej o historii i zabytkach miasta można przeczytać na stronie o mieście Strzelce Krajeńskie.

Historia:  |
Zabytki:

 

Wypoczynek

Na terenie gminy znajduje się 21 jezior, w których wędkarze z okolicy zrzeszni w dwóch strzeleckich kołach wędkarskich łowią wspaniałe okazy różnego gatunku ryb. Kierunkiem, który w ostatnim czasie nabiera coraz większego znaczenia jest agroturystyka. Gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się w m. Buszów, Danków i Strzelce Krajeńskie chętnie odwiedzane są przez miłośników pięknej i czystej przyrody z całego kraju. Zasługującą na wzmiankę jest miejscowość Długie. Jest to teren letniskowy nad Jez. Lipie. Na obszarze tamtejszego ośrodka wypoczynkowego znajduje się plaża piaszczysta, campingi, pole namiotowe, zjeżdżalnia, punkty gastronomiczne, plac zabaw dla dzieci, przystań jachtowa oraz wypożyczalnia sprzętu jachtowego. Na terenie gminy działa także kilka kół myśliwskich, które zajmują się m. in. organizacją polowań także dla myśliwych z zagranicy.
Turyści znajdą zakwaterowanie w: ośrodku kolonijnym Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna oraz spółce "Wodnik".
Coroczną imprezą organizowaną w tamtejszym regionie jest Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Keja"
.

Już od 10-u lat miłośnicy i wykonawcy szanty oraz piosenki żeglarskiej spotykają się w miejscowości Długie.Tegoroczna data festiwalu planowana jest na 7.08.

Ryczące Dwudziestki

Dla turystów aktywnych przygotowano także wiele atrakcji:

  • ścieżeki rowerowe
  • szlaki piesze
  • trasa wodna
  • kalendarz imprez kulturalnych 2014 więcej
  • kalendarz imprez sportowych 2014 więcej
  • kalendarz imprez turystycznych 2014 więcej

Zapraszamy!