Zaszczytowo

Opis

Kolonia założona w latach 1778/79 osadzono tu 25 rodzin, z których każda otrzymała 30 mórg ziemi. W roku 1809 żyło tu 221 mieszkańców w 33 domach. Z tego 33 rodziny kolonistów, 9 rodzin komorników.

Nazwa wsi upamiętnia bitwę pod Saratogą (Saratoga Springs) w roku 1777, podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, w której odznaczył się Tadeusz Kościuszko. Do kolonii Saratoga należał przysiółek Havannah - lub Savannah, miejsce kolejnej bitwy tej wojny stoczonej w roku 1779, w której walczył Kazimierz Puławski. Ten, nasz bohater narodowy, zmarł w wyniku poniesionych w tej bitwie ran. Saratogę komisja nazewnicza przechrzciła na Zaszczytowo, w czym można by się dopatrzyć  siły świadomości jej członków i związku z a s z c z y t n e g o powinowactwa jej niemieckiej nazwy z naszą historią. Niestety, w powojennym nacjonalistycznym zacietrzewieniu nie tylko odebrano tej ziemi jej historię związaną z nazwiskami ludzi, którzy zakładali tę osadę, ale także wyrugowano piękne przykłady solidarności ludzi wobec tych, którzy gdzieś za oceanem walczyli o wolność, czego Saratoga, Savanah, Luisa czy Maryland oraz inne nazwy tej ziemi są przykładem. yć może kiedyś nadejdą czasy, gdy pod tablicą drogową z napisem Zaszczytowo pojawi się także nazwa Saratoga.

Na terenie wsi znajduje się kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 2006 r. Zaszczytowo zamieszkiwało 160 osób (dane z wikipedia.org).