Gmina Torzym

Statut:
Powiat: powiat sulęciński
Województwo: gmina Torzym
-
-
-
-
Opis

Gmina Torzym usytuowana w północno - zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie sulęcińskim. Około 45 km od granicy z Niemcami.

Sąsiaduje z gminami:
● od południa z gminą Maszewo i Bytnica Cybinka
● od południowego wschodu z gminą Łagów
● od zachodu z gminą Rzepin
● od północy z gminą Sulęcin i Ośno Lubuskie

Gmina Torzym  jest gminą miejsko-wiejską. Powierzchnia gminy wynosi 375 km2. Gmina składa się z 21 sołectw.
W gminie dominuje zabudowa indywidualna. W części gminy jest to zabudowa zwarta typu osiedlowego.
Ośrodek miejski – Torzym, w skład którego statystycznie włączone są części miasta pn Łaszewo, Leśna, Osiny, Poręby, Sulęcińska Kolonia, Świebodzińska Kolonia.
21 -wsi sołeckich,
4 -osady (Jelenie Pole, Rożnówka ,Rojek)
1 -kolonia(Drzewce –kolonia)
1 -leśniczówka (Góry)
 
Lasy zajmują powierzchnię 23 534 ha, co stanowi 63% powierzchni gminy. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna pospolita, inne krajowe drzewa iglaste to świerk pospolity i modrzew europejski. Drzewa liściaste reprezentowane są przez: buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, brzozę brodawkowatą. W mniejszych ilościach występuje: grab pospolity, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy, topola osika. Gatunki obcego pochodzenia stanowiące domieszkę to daglezja zielona i robinia akacjowa.

Przez teren gminy przebiega międzynarodowa droga A2 i linia kolejowa Warszawa – Berlin. Dużą część gminy porastają lasy Puszczy nad Pliszką i Rzepińskiej bogate w owoce runa leśnego. W czystych wodach rzek Pliszki i Ilanki można złowić pstrąga. Dostępny jest połów ryb na łowiskach komercyjnych. Na amatorów jazdy rowerem czekają tu trasy rowerowe o różnym stopniu trudności.
Mikroklimat okolic Torzymia znany jest z walorów leczniczych, szczególnie w chorobach układu oddechowego. Turyści przyjeżdżający na odpoczynek łatwo mogą znaleźć nocleg w licznych hotelach, pensjonatach lub na kwaterach prywatnych.

Autor: Szczepaniak
Zdjęcia do Galerii nadesłał m.in. Andrzej Trepczyński.