Chociule

Opis

CHOCIULE (Koczule, Kulschlau) - duża wieś 6 km na południe od Świebodzina, przy lokalnej drodze do Radoszyna i dalej do Szklarki Rudnickiej. PKS. Sklepy.

HISTORIA, ZABYTKI:
Miejscowość wzmiankowana w 1260 r. W przeszłości wieś należała do klasztoru w Trzebnicy w XII wieku. Tego też czasu sięgają początki kościoła. Obecny p.w. św. Katarzyny, wzniesiony został na początku XVI wieku jako prezbiterium większego, niezrealizowanego założenia. W roku 1790 został przebudowany dach, który otrzymał formę mansardową, a w 1855 została nadbudowana wieża. Późnogotycki. Murowany z cegły. Obecnie obiekt znajduje się w stanie zabezpieczonej ruiny. We wnętrzu przetrwały sklepienia sieciowe i kolebkowe.

Pałac w Chociulach. Zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, eklektyczny z przewagą elementów architektonicznych, nawiązujących do gotyku. Murowany. Elewacje zdobione są bogatym detalem architektonicznym w postaci gzymsów, fryzów i obramień okiennych. Wysoka, kwadratowa wieża zdobiona jest tarasem. Jeden z najciekawszych zabytków gotyckich w regionie.
Park w Chociulach. Założony współcześnie z pałacem rozciąga się na północ i zachód od niego na obszarze 4,6 ha. Jest to założenie krajobrazowe o charakterze romantycznym. Na terenie parku znajdują się drogi na jego obwodzie obsadzone są lipowymi alejami, których wiek szacowany jest na 160 lat. Cały park otacza mur z kamienia polnego i cegły z ozdobnymi bramkami. Przy północnym odcinku ogrodzenia znajduje się romantyczny pawilon kamienny, z ceglanym i ostrołukowymi wnękami. Zarówno pałac jak i park użytkowane są przez Państwowy Dom Dziecka

Źródła: wwww.swiebodzin.pl, J. Krajniak "Pojezierze Lubuskie" - przewodnik"

Zdjęcia w galerii udostępnił Jacek Ziewiec - http://www.sulecin.cyberdusk.pl