Gmina Wschowa

Statut: gmina Wschowa
Powiat: wschowski
Województwo: Lubuskie
-
-
-
wschowa@wschowa.pl
Opis

Gmina Wschowa położona jest w południowo - wschodniej części województwa lubuskiego. Wschowa graniczy z gminami:
- od północy: Wijewo i Włoszakowice;
- od wschodu: Święciechowa leżącą w województwie wielkopolskim i Górą leżącą w województwie dolnośląskim;
- od południowego-wschodu: Niechlów leżącą w województwie dolnośląskim;
- od południa:
Szlichtyngowa;
- od zachodu:
Sława.

Przeważają tutaj tereny równinne, jedynie w zachodniej części rzeźba jest bardziej urozmaicona. Centralną część terytorium gminy zajmuje Równina Denno-Morenowa Wschowska, a w zachodniej części rozciągają się Pagórki Lgińskie. Na wschodnim obszarze znajdują się dwie doliny rzeczne: Rowu Krzyckiego i Polskiego. Obie rzeki są prawymi dopływami Odry i płyną z północnego-wschodu ku południowemu-zachodowi. Wzdłuż granicy północno-zachodniej gminy wody kanału Lipiec płyną w kierunku północnym (to jest w przeciwnym do kierunku płynących rzek).

Gmina Wschowa zajmuje powierzchnię 198,3 km2, w tym miasto 8,4 km2. Północna jej część objęta jest krajowym systemem obszarów chronionych w skład, którego wchodzi fragment obszaru chronionego krajobrazu: Obszar Przemęcko –Wschowski, na terenie którego znajduje się Przemęcki Park Krajobrazowy. Park ten powołano dla ochrony niepowtarzalnych pod względem przyrodniczy i krajobrazowym zespołów leśno – łąkowo – jeziornych, z wieloma gatunkami chronionych i często rzadkich roślin i zwierząt. Granice chronionego krajobrazu na terenie gminy obejmują głównie kompleksy leśne.

W gminie są trzy jeziora, z których największym jest jezioro Lgińsko, położone w odległości około 10 km od Wschowy. Powierzchnia jeziora to 68,6 ha, objętość 4778,3 tys. m3, głębokość maksymalna 16,9 m, głębokość średnia 7,0 m. Jezioro jest intensywnie wykorzystywane w celach rekreacyjnych dzięki malowniczo położonej plaży, która w 2006 roku została zmodernizowana dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej.
W bliskim sąsiedztwie jeziora Lgińsko leży jezioro Lginko (
Lgiń Mały) o powierzchni 39,10 ha, objętość - 1422 tys. m 3, głębokość maksymalna 7,2 m, średnia głębokość 3,6 m.
Ponadto w granicach gminy znajduje się jezioro Dąbie o powierzchni 13,56 ha we wsi
Wygnańczyce.

Stolicą gminy jest miasto Wschowa. 
Więcej informacji o stolicy gminy
przeczytasz tutaj »»

Zapraszamy  w gościnne wschowskie progi więcej »»

 

Filmy o najważniejszych wydarzeniach we Wschowie znajdują się tutaj

UWAGA!
Został wydany polsko-angielski folder promocyjny gmin Sława i Wschowa. Jest to wspólna publikacja, która ma na celu zsieciowanie turystyczne dwóch gmin z obszaru Lokalnej Grupy Działania – Krainy Lasów i Jezior. Powstanie publikacji ma na celu przybliżenie turystom przebywającym w Sławie walorów turystycznych Wschowy, a turystom przyjeżdżającym do Wschowy przedstawienie atrakcji turystycznych Sławy. Folder zostanie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Łączna kwota projektu szacowana jest na blisko 42 tys. zł, z czego 25 tys. wyniesie dofinansowanie ze środków unijnych.

Projekt polsko-angielskiego folderu promocyjnego gmin Sława i Wschowa przygotowany został przez sławską gminę. Warto dodać, że został pozytywnie zaopiniowany przez Lokalną Grupę Działania oraz, że zdobył największą ilość punktów w ramach ,,Małych projektów”. Gmina Wschowa odpowiedzialna była za przebieg wstępnych prac związanych z ustaleniem szaty graficznej publikacji oraz mapy poglądowej wydawnictwa. Po zaakceptowaniu ogólnego wyglądu wydawnictwa, gminy przystąpiły do prac nad swoimi częściami folderu. Teksty, które ukazały się w publikacji pt. „Spacer z monarchą pod rękę” oraz „Sława, miejsce magiczne” zostały napisane przez Krzysztofa Koziołka, znanego nowosolskiego pisarza kryminałów.


ZOBACZ HARMONOGRAM NAJWIĘKSZYCH IMPREZ GMINNYCH 2014 ROKU

Imprezy cykliczne odbywające się we Wschowie:

23-24 maja 2014 r. Polsko-Niemiecki Jarmark Produktów Tradycyjnych

8 czerwca 2014 r. Święto Truskawki w Dębowej Łęce

21 czerwca 2014 r. Noc Świętojańska w Lginiu (nad jeziorem)

27-29 czerwca 2014 r. Dni Wschowy

Lipiec 2014 Dni Jeziora Lgińskiego w Lginiu

5-7 września 2014 r. Królewski Festiwal Muzyki we Wschowie

Wrzesień 2014 Mistrzostwa Polski Strefy Zachodniej w Motocrossie