Powiat Żagański

Statut: powiat ziemski
Powiat: żagański
Województwo: Lubuskie
-
-
-
starostwo@powiatzaganski.pl
Opis

 

Położenie - w części południowej województwa lubuskiego.

Liczba ludności - około 86 tys. mieszkańców.

Powierzchnia - 1131 km2.

Atrakcje turystyczne - szereg zabytków architektonicznych Żagania i Szprotawy, gęste Bory Dolnośląskie, w których schronienie znajduje wiele gatunków leśnych zwierząt.

Na terenie powiatu rozpościerają się Bory Dolnośląskie, skąd wypływają i wpadają do rzeki Bóbr jej lewostronne dopływy: Kwisa i Czerna.

ZOBACZ WYKAZ OBIEKTÓW NOCLEGOWYCH W POWIECIE TUTAJ

Atrakcją powiatu żagańskiego, jest znaczna powierzchnia lasów obfitujących w runo leśne, liczne rejony łowieckie, rzeki oraz zbiorniki wodne. Spotkać można wiele gatunków chronionych zwierząt jak: żurawie, cietrzewie, głuszce.
Interesującym przedstawicielem flory jest m.in. wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, paprotnik kolczasty, konwalia majowa, kosmatka oraz fenomen przyrodniczy jakim dąb szypułkowy „Chrobry”, który liczy sobie około 730 lat, ma 992 cm w obwodzie a wysokość wynosi 22m jest on trzecim dębem w Środkowej Europie pod względem wymiarów.

Z uwagi na XII-wieczną przeszłość powiatu znajduje się na tym terenie wiele ciekawych zabytków, które o tym przypominają. Najwyższej klasy obiektem zabytkowym jest zespół poaugustiański. Niezaprzeczalną perłą architektury barokowej jest także Żagański Pałac Kultury usytuowany na miejscu średniowiecznego zamku.  Wokół Pałacu, w dolinie Bobru położony jest malowniczy park pałacowy, założony w pierwszej połowie XVIIw., swój obecny kształt uzyskał w połowie XIXw.