Gmina Iłowa

Statut:
Powiat: powiat żagański
Województwo: gmina Iłowa
-
-
-
ilowa@ilowa.pl
Opis


Gminę Iłowa charakteryzuje malownicze położenie wśród Borów Dolnośląskich nad rzekami dopływowymi Bobru - Czarna Małą i Czarną Wielką.

Gmina Iłowa położona jest w południowej części województwa lubuskiego, na granicy z województwem dolnośląskim. Od północy sąsiaduje z gminą Żary, od wschodu z gminą i miastem Żagań, od południa z gminami Osiecznica i Węgliniec, od zachodu z miastem Gozdnica i gminą Wymiarki.

Gmina Iłowa jest gminą o statusie miejsko - wiejskim i należy do jednych z średnich na terenie woj. lubuskiego.

Gmina Iłowa należy do Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr i w ramach tego projektu współpracuje z gminą Rietschen (Niemcy).

 

Atrakcją turystyczną tego miejsca, godną szczególnego polecenia jest zespół pałacowo-parkowy z pięknie utrzymanym budynkiem pałacowym i parkiem, w którym rosną wielowiekowe drzewa. Uroku zespołowi architektonicznemu dodaje przecudowna zatoka i wyspa.

Warto na terenie gminy, zobaczyć także m.in. takie pomniki przyrody, jak: Dąb Henryk (obręb Żaganiec - leśnictwo Cietrzewo - obwód 410 cm, wysokość 28 m), Dąb Jerzy (obręb Czerna - leśnictwo Podlaski - obwód 490 cm, wys. 25 m), Lipa Wanda (obręb Czerna - leśnictwo Kowalice - obwód 527 cm, wysokość 24 m), Dąb Paweł (obręb Żaganiec - leśnictwo Karliki - obwód 367 cm, wys. 22 m).

  

Życie kulturalne Iłowy kwitnie dzięki licznym inicjatywom i pomysłom Gminnego Centrum Kultury i Sportu, którego działalność jest wszechstronna. Organizowane są tu cykliczne, bardzo interesujace imprezy, m.in.:

  • Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Jest to koncert o charakterze międzynarodowym. Podczas imprezy gośćmi Iłowian są Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Czesi, Szwajcarzy i inni. Iłowski Festiwal cieszy się popularnością i wysoką rangą. Ogromny wkład w tę dziedzinę życia artystyczno-kulturalnego wnosi Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Muzyki Organowej i Kameralnej "ILOVENSIS".
  • Międzynarodowa Prezentacja Orkiestr Dętych,
  • Międzynarodowy Turniej Amatorskich  Drużyn w piłkę nożną.


Iłowa potraktowała bardzo poważnie problem zanieczyszczenia środowiska. W myśl przeciwdziałania temu procesowi została tu wybudowana nowoczesna oczyszczalnia ścieków.