Niegosławice

Opis

Wieś Niegosławice jest siedzibą parafii tut. kościoła rzymsko-katolickiego. W miejscowym kościele parafialnym p.w. św. Anny, wymienionym w dokumencie z 1376r., znajduje się przebudowany w XV wieku barokowy ołtarz główny i sklepienie krzyżowe. Brama kościelna pochodzi także z XV wieku. Według opisów wizytacji kościelnych z lat 1687-1689 miejscowa biblioteka parafialna zawierała wiele książek autorów polskich i śląskich.

Opisując wieś Niegosławice należy również wspomnieć, iż budynek dzisiejszej poczty  to miejsce, w którym urodził się i mieszkał do 9-ego roku życia znakomity człowiek, laureat Nagrody Nobla z 1999 roku, prof. dr med. Günter Blobel, który otrzymał tę nagrodę w dziedzinie biologii molekularnej za odkrycie wewnątrzkomórkowego mechanizmu transportu białek, wyjaśniającego powstawanie chorób genetycznych.

W 2001 roku na zaproszenie Wójta i mieszkańców gminy profesor  wraz z żoną i braćmi przyjechał do Niegosławic. Odwiedził swój rodzinny dom i otrzymał Honorowe Obywatelstwo Gminy Niegosławice. Dla upamiętnienia tak ważnego wydarzenia dla gminy na  budynku poczty została umieszczona pamiątkowa tablica.

Warto wiedzieć:
Nazwa wsi wywodzi się od imienia Walter prawdopodobnie zasadźcy (lokatora), który zazwyczaj zostawał sołtysem po zasiedleniu wsi. 1687/8 właściciele wsi: kapituła katedry głogowskiej 1840 r. do sekularyzacji (1810 r.) należała wieś do kapituły katedry głogowskiej, a następnie należała do Urzędu Rentowego (Rentamt) Nowa Sól-Żagań.