Szprotawa

Opis

Szprotawa to miasteczko położone na malowniczej Równinie Szprotawskiej w bliskim sąsiedztwie Borów Dolnośląskich. Przez miasto przepływają dwie rzeki (Bóbr i Szprotawa) przecinane wieloma zabytkowymi i współczesnymi mostami. Ziemia Szprotawska jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystyczne, gdyż każdy z gości znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki bogatej ofercie miasta i okolicy ciekawie spędzą swój czas turyści szukający spokoju, odkrywcy, badacze, przyrodnicy, a także osoby chcące spędzić urlop aktywnie.

Mocnym argumentem turystycznym Szprotawy jest przyroda. Zarówno w mieście jak i w okolicy występują rzadkie okazy drzew i liczne pomniki przyrody, z których najcenniejszym jest liczący blisko 730 lat dąb "Chrobry' w Piotrowicach. Specjalnie przygotowane miejsca biwakowe, bliskość przyrody, liczne gatunki fauny i flory gwarantują Bory Dolnośląskie, rezerwat 'Buczyna Szprotawska' oraz pobliskie Stawy Przemkowskie. Tworzą one bezcenny mikroklimat korzystnie wpływający na zdrowie i kondycję człowieka. Pobliskie lasy są także źródłem wielu smakołyków - jagód i grzybów.

 

Historia
Pierwsza historyczna informacja o terenie dzisiejszej Szprotawy, a właściwie grodzie Ilua - Iława pochodzi z Kroniki Biskupa Niemieckiego Thietmara, który towarzyszył cesarzowi niemieckiemu Ottonowi III w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie...więcej»»

Zabytki
Na terenie miasta Szprotawa znajduje się bardzo wiele obiektów zabytkowych w tym m.in. Ratusz w Szprotawie, Kościół św. Andrzeja w Szprotawie oraz Brama Żagańska...więcej»»

Park Słowiański Szprotawa
Zespół jest wkomponowany w całości w krajobraz wykształconej we wczesnym holocenie pradoliny rzeki Bóbr, osiągającej w przedmiotowym miejscu szerokość 2 km i charakteryzującej się osobliwym mikroklimatem...więcej»»
Rezerwat Buczyna Szprotawska i Dąb "Chrobry"
Buczyna Szprotawska o powierzchni 152,3 ha to jeden z najcenniejszych rezerwatów przyrody województwa lubuskiego. Położony w Borach Dolnośląskich, między Szprotawą a Przemkowem...więcej»»
Szlaki turystyczne
Szlak turystyczno-krajoznawczy „SZLAK PÓŁNOCNY” obejmuje północne tereny gminy Szprotawa. Dzięki niemu możemy poznać najciekawsze zabytki sakralne (kościoły) wybudowane na tym obszarze...więcej»»