Powiat Żarski

Statut: powiat ziemski
Powiat: żarski
Województwo: Lubuskie
-
-
-
promocja@powiat.zgora.pl
Opis

 

Położenie - na wschód od Nysy Łużyckiej, w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego.

Liczba ludności - około 103 tys. mieszkańców.

Powierzchnia - 1393 km2.

Atrakcje turystyczne - ślady dziedzictwa dawnej kultury Łużyczan zamieszkujących tereny dzisiejszego powiatu, Park Łęknicko-Mużakowski, wiele zabytków Lubska i Żar.

POWIAT ŻARSKI położony jest w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego na Wysoczyźnie Żarskiej, przy granicy polsko-niemieckiej na Nysie Łużyckiej. Powiat skupia 10 gmin i jest jednym z największych na terenie województwa lubuskiego. W skład powiatu wchodzą dwie gminy miejskie: Żary i Łęknica; dwie gminy miejsko-wiejskie: Lubsko i Jasień; sześć gmin wiejskich: Brody, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Trzebiel Tuplice, Żary.

ZOBACZ WYKAZ OBIEKTÓW NOCLEGOWYCH W POWIECIE TUTAJ

Jednym z atutów stanowiącym bazę do rozwoju turystyki są lasy, które zajmują przeszło połowę obszaru powiatu. Niewątpliwą atrakcją jest największy w Europie zabytkowy Park Mużakowski będący przykładem mistrzostwa sztuki ogrodniczej, jak również największa na świecie morena czołowa, na bazie której utworzono Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Na terenie powiatu znajdują się cztery rezerwaty przyrody, parki, pomniki, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Nie brakuje zabytków architektury.

Powiat żarski zwrócony jest ku granicy państwa, co daje dodatkowe możliwości korzystania z tego położenia. Prowadzona jest szeroko zakrojona współpraca z sąsiadami zza Nysy, a mianowicie powiatami Sprewa-Nysa oraz Dolnośląsko-Górnołużyckim. Polega ona nie tylko na klasycznej wymianie doświadczeń między urzędami, ale i na inicjowaniu wzajemnych kontaktów na wielu płaszczyznach, takich jak szkolnictwo, kultura, rekreacja, itp. Sąsiedztwo to skłania do realizowania wspólnych przedsięwzięć