Lipinki Łużyckie

Opis

 

 

  Wieś - siedziba gminy, położona na Wzniesieniach Żarskich, licząca około 1,7 tys. mieszkańców.
  Warto zobaczyć:
- Kosciół murowany z kamienia i cegły, jednonawowy, wzniesiony w XIV wieku z dobudowaną w roku 1518 wieżą. W wyniku przebudowy (1822-1823) w miejsce gotyckiego prezbiterium wzniesiono obecną nawę.
- Dwór I (ul. Łączna) zbudowany w 1754 roku, barokowy, piętrowy, murowany z kamienia i cegły, na planie prostokąta. Widoczny portal z piaskowca z datą budowy.
- Dwór II (ul. Główna) wzniesiony w wyniku rozbudowy średniowiecznej wieży mieszkalnej w końcu XVIII stulecia. Budowla piętrowa, murowana z kamienia i cegły, nakryta dachem mansardowym. Dawna wieża z XIV wieku zachowała się do wysokości drugiej kondygnacji, pierwotnie otaczała ją fosa, którą zasypano w XVIII stuleciu.
- Dwór III (północna część wsi) neoklasycystyczny z 1860 roku, założony na rzucie prostokąta z ryzalitem na osi fasady. Nakryty dachem dwuspadowym z lukarnami. Przed wejściem głównym widnieje portyk z ogrodzonym metalową balustradą tarasem.
- Oficyna dworska ( przy dworze I) z drugiej połowy XVIII wieku, założona na planie prostokąta, parterowa, murowana z cegły, nakryta dachem mansardowym z lukarnami.
- Park krajobrazowy (przy dworze II) załozony w XIX wieku.
- Niektóre domy mieszkalne z XVIII i XIX wieku. Często są to budynki parterowe o konstrukcji częściowo drewnianej i częściowo szachulcowej, nakryte dwuspadowymi dachami.

Źródła informacji:
S. Kowalski, Zabytki województwa zielonogórskiego, LTN, Zielona Góra 1987.