Lubsko

Opis


Miasto i Gmina Lubsko
leżą w przepięknej południowo - zachodniej części województwa Lubuskiego, zajmując łącznie obszar 18.240 ha. Malownicze usytuowanie miasta, liczne tereny zielone dają wytchnienie oraz przynoszą spokój oraz ukojenie od pędzącej rzeczywistości wielkich aglomeracji miejskich. Dodatkowo dogodne położenie w sieci komunikacyjnej, na skrzyżowaniu dróg Zielona Góra - Zasieki – Forst  i Żary – Gubin, w  niedalekiej odległości od przejść granicznych w Olszynie, Gubinie i Gubinku oraz Zasiekach, to dodatkowy atut, który sprawia, że samo miasto jak i jego okolice są celem częstych wycieczek i „wypadów” weekendowych nie tylko mieszkańców naszego województwa ale także turystów z innych części kraju oraz zagranicy, którzy doceniają spokój i walory przyrodnicze gminy oraz gościnność jej mieszkańców.

Miasto leży na skrzyżowaniu dróg 287 i 289 w odległości od:
Zielonej Góry – 50 km
Gorzowa Wlkp. – 160 km
Cottbus – 60 km
Berlina – 160 km

Lubsko w liczbach:
Ogółem:183 km2
Powierzchnia miasta:13 km2
Obszar ten jest użytkowany w następujący sposób:
Grunty orne - 5383 ha
Użytki zielone - 3190 ha
Lasy i zadrzewienia - 7791 ha
Grunty pod wodami - 234 ha
Nieużytki - 207 ha
Pozostałe tereny - 1435 ha

Liczba Mieszkańców :
Stan na dzień 31.03.2008
Liczba mieszkańców ogółem: 19.819
Liczba mieszkańców gmina: 4.658
Liczba mieszkańców miasto Lubsko: 15.161

Gmina obejmuje:
18 sołectw
28 miejscowościHistoria
Urzędowa nazwa niemiecka ustaliła się na Sommerfeld, jednak najstarszą prawdopodobnie nazwą grodu nad Lubszą jest Żemrje. Inne nazwy to Zemsz lub Zemno. więcej »»

Walory Turystyczne
Lubsko jest jednym z najstarszych miast województwa lubuskiego, które istniały przed 1260 r. Nazwa Sommerfeld  więcej »»

Co warto zobaczyć?
Zabytki w Lubsku,
zabytki w gminie

Na terenie miasta znajdują się zabytki od klasy I do IV. Reprezentantami tej ostatniej są kamieniczki mieszczańskie z okresu XVIII i XIX   więcej »»


Miasto przyjazne inwestorom
Lubsko jest dynamicznie rozwijającym się miastem, które zaspokaja potrzeby inwestorów, nie tylko z kraju ale i zagranicy. Miasto należy do Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej więcej »»

Współpraca z zagranicą
Partnerzy zagraniczni i Miasta partnerskie więcej »»

Niezbędnik teleadresowy
więcej »»