Miasto Żary

Statut:
Powiat: powiat żarski
Województwo: gmina Żary
-
-
-
miasto@um.zary.pl
Opis

Żary to 40-tys miasto (siedziba powiatu) położone w południowej części województwa lubuskiego, na Wysoczyźnie Żarskiej zwanej Wzgórzami Żarskimi. Określane jest ono mianem Stolicy Polskich Łużyc. Jest to miasto o wysokich walorach turystycznych oraz zróżnicowanym i nowoczesnym przemyśle.

W Żarach krzyżują się dwie drogi krajowe nr 12 i 27. Wspólny odcinek tych dróg stanowi fragment obwodnicy miejskiej. Nieopodal miasta przebiega autostrada A-18 (międzynarodowa trasa E-36 Berlin-Wrocław-Kraków) Autostrada ta po niemieckiej stronie ma numer A-15
i umożliwia bardzo szybki dostęp poprzez sieć autostrad do Berlina. Międzynarodowe lotniska w Berlinie oddalone są ok. 160÷185 km tj. 1,5 godz. jazdy samochodem. Z Berlina oraz Hamburga przez Żary do Krakowa kursują dwa pociągi Inter-City. Niedaleko Żar znajdują się lotniska
w Babimoście koło Zielonej Góry, a także lotnisko
w Rothenburgu (około 15 km od przejścia granicznego
w Przewozie) i lotnisko
w Drewitz (niedaleko Cottbus – autostrada A-15).

Żary - atrakcje

W maju 2010 roku miasto obchodziło 750 lecie swojej lokacji. 
Z tej okazji odbył się Korowód Historyczny.
Miasto może pochwalić się licznymi zabytkami kultury  sakralnej, świeckiej
i łużyckiej. Powstałe na przestrzeni wieków, zachowane do naszych czasów
i sukcesywnie odrestaurowywane podnoszą estetykę
i atrakcyjność miasta. Rewitalizacji został już poddany rynek, ratusz, park przypałacowy oraz ul. Chrobrego. Trwają prace w kolejnych obszarach miasta.

Miłośników aktywnego wypoczynku miasto zaprasza na krytą pływalnię, kręgielnię, kryte lodowisko i korty tenisowe (na Osiedlu Muzyków). Żary oferują również możliwość spędzenia czasu na strzelnicy czy boisku „Orlik.” Ponadto można tu skorzystać z usług SPA i odnowy biologicznej. Wolny czas można spędzać również na spotkaniach w restauracjach, kawiarniach i pubach, których w Żarach jest bardzo dużo.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Żarach na deptaku odbywają się Targi Staroci. Wartym zwiedzenia jest Salon Wystaw Artystycznych znajdujący się na żarskim deptaku opodal Ratusza oraz Gabinet Historii Miasta przy ul. Wrocławskiej.

Żary to „Polska Brama” do parku Mużakowskiego
w Łęknicy/Bad Muskau, znajdującego się na liście swiatowego dziedzictwa UNESCO (1 z 12 takich obiektów w Polsce)
http://www.muskauer-park.de/index.php?cat=8

 

Wartym zobaczenia jest Zielony Las z najwyższym wzniesieniem o wysokości
227 m n.p.m. Jest on miejscem częstych imprez rowerowych.

W latach 1997-2001 miasto Żary gościło organizowany przez Jurka Owsiaka Przystanek Woodstock i tym samym było celem podróży setek tysięcy młodych ludzi z całego kraju i zagranicy. I choć takich rozmiarów festiwal nie miał miejsca  od ostatniego żarskiego przystanku, to miasto wciąż posiada bogatą ofertę imprez kulturalno-rozrywkowych.

Znaczącą imprezą jest odbywający się rok rocznie Memoriał Skoku o Tycze im. Tadeusza Ślusarskiego, Żaranina, który to 4 sierpnia 1976r zdobył dla Polski złoty medal olimpijski w skoku o tyczce na igrzyskach olimpijskich w Montrealu.

Więcej na www.zary.pl

Żary to prężenie rozwijający się ośrodek gospodarczy, miasto otwarte dla inwestorów. Jego atutem jest położenie w pasie przygranicznym, w pobliżu licznych przejść granicznych – Olszyna, Łęknica, Przewóz i Zasieki (ok.20-40km).

 

Multimedialny Plan Miasta
Dzięki tej mapie poznasz każdy najpiękniejszy zakątek naszej małej ojczyzny.... więcej»»

Historia
Początki osadnictwa na ziemi żarskiej sięgają czasów prehistorycznych. Nazwa "Zara" (odnosząca się najprawdopodobniej do niewielkiego, niezależnego plemienia słowiańskiego) pojawia się po raz pierwszy w 1007r. w kronice Thietmara....więcej»»

Zabytki
Pomimo poważnych zniszczeń wojennych, w Żarach zachowało się wiele ciekawych zabytków architektury i pozostał stary średniowieczny układ urbanistyczny. W północno-zachodniej części miasta znajduje się zamek Dewinów-Bibersteinów...więcej»»
Wirtualny Spacer
Udaj się z nami w wirtualną podróż po Żarach.
Poznasz każdy najpiękniejszy zakątek naszego miasta. Rynek, Ratusz, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i nie tylko....więcej»»
Szlaki turystyczne
Czarnym szlakiem możemy pokonać trasę liczącą 23 kilometry, wiodącą m. in. przez najwyższe w województwie lubuskim wzniesienia, tzw. Góry Kocie. Trasa czarnego szlaku zaczyna się przy Żagańskim Domu Turysty....więcej»»

Imprezy
Imprezy organizowane w mieście Żary więcej» »

 

 

Zobacz kalendarz imprez miejskich na 2014 rok tutaj