Bogaczów - wieś powstała na przełomie XII/XIII wieku, należała m. in. do rodziny
Zdjęcie nadesłane przez internaute |
von Niesenmeuschel, księcia żagańskiego, rodów von Haugwitz, von Wulfen, von Nostitz oraz rodziny von Strachwitz zarządzającej Bogaczowem do 1945 roku. Najciekawsze zabytki tej malowniczej wsi, to:
Kościół św. Wawrzyńca z początku XIV wieku otoczony kamiennym murem, stanowi przykład połączenia elementów sztuki gotyku i baroku, warto rzucić okiem na nagrobki kamienne usytuowane w świątyni i na zewnątrz. Wewnątrz szereg obrazów barokowych. Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przywieziony przez repatriantów z Kresów Wschodnich z miejscowość Koropiec. Obraz był w swej historii "porwany" przez Turków, a następnie wykupiony przez króla Wiśniowieckiego za tyle srebra ile sam ważył.
Pałac z XVI wieku - dwukrotnie przebudowywany, w kształcie litery U, z dodanym skrzydłem do elewacji frontowej, znajdujący się na terenie dawnego folwarku. Podmurówka wskazuje na wcześniejszy okres powstania budynku. Po II wojnie pałac należał kolejno do Leśnictwa, PGR i Technikum Rolniczego. Następnie był siedzibą państwowego domu dziecka. Ze względu na konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu w 1984 roku dom dziecka przeniesiono. Po roku 1989 pałac został sprzedany osobom prywatnym.
Park pałacowy z końca XIX wieku ze stawem - o powierzchni 7 hektarów, można
w nim obejrzeć 200 letnie platany, daglezje, cisy, dęby.
Dwór z XVI wieku - znajdujący się na drugim krańcu wsi, renesansowy, murowany dwór, powstały na obszarze dawnego folwarku dolnego.
Przez wieś Bogaczów przebiega turystyczny czarny szlak, Góra Wilkanowska – Podgórzyce (Od Bobru do Odry).
Źródło: www.szlaki.pttk.pl
Zdj. Galeria internauta "rojno"