Drągowina

Opis

Wieś założona przez klasztor Nowogródzki wkrótce po jego ufundowaniu przez Henryka Brodatego w 1217 roku. Z nadanych przez księcia klasztorowi 200 łanów ziemi do zagospodarowania 50 łanów administrowane było przez proboszcza w Drągowinie. Nadanie potwierdził Henryk Brodaty II 1237 roku. W tym dokumencie znajduje się pierwsza wzmianka o Drągowinie.

We władaniu klasztoru wieś była do roku 1810. Do 1932 roku miejscowość wchodziła w skład okręgu (powiatu) żagańskiego, a od 1 pździernika 1933 roku - kożuchowskiego. W 1939 roku Drągowina wraz z przyległymi osadami liczyła 604 mieszkańców. Znajdowały się tu: 4 karczmy, sklep z artykułami kolonialnymi, piekarz, krawiec, stolarz, szewc, kołodziej, fryzjer, kowal, warsztat naprawczy maszyn. Ponadto, funkcjonowały dwie szkoły ludowe: katolicka i ewangelicka.

W Drągowinie do dnia dzisiejszego można podziwiać: stare piece chlebowe, starą tamę, zabytkowe wiatromierze, kościół z XIII wieku, ruiny klasztoru z herbem takim, jak nad wejściem do kościoła, czy pomnik ku czci byłych i obecnych mieszkańców. Drągowina to również przepiękne krajobrazy.

Źródło: www.dragowina.info