Nowogród Bobrzański miasto w województwie lubuskim, powiat zielonogórski, na południowym skraju Obniżenia Nowosolskiego, nad Bobrem. Miasto Nowogród Bobrzański w obecnych granicach administracyjnych powstało 1 stycznia 1988 roku, z połączenia dwóch wsi: Nowogrodu Bobrzańskiego i Krzystkowic. Historia tych miejscowości, graniczących ze sobą przez rzekę Bóbr jest całkowicie odmienna.
Historia
Nowogród Bobrzański posiada wczesną metrykę powstania i bogatą przeszłość. Wymieniony po raz pierwszy w 1202 roku gród kasztelański powstał nieopodal miejsca przeprawy przez rzekę, w sąsiedztwie drogi Żagań - Zielona Góra, stanowiącej jedną z odnóg Traktatu Solnego. Do roku 1309 Nowogród był własnością książęcą, a następnie w drodze kupna przeszedł w prywatne posiadanie zmieniających się rodów magnackich. W roku 1664, uciekając przed Austriakami, opuściła miasto ludność ewangelicka, osiedlając się po przeciwnej stronie Bobru, w nowo założonych Krzystkowicach, które otrzymały prawa miejskie w 1659 roku. Miasteczko założone zostało na planie w kształcie litery C, z nieregularnym, czworobocznym placem rynkowym, który to układ zachował się częściowo do czasów dzisiejszych. W okresie II wojny światowej w Krzystkowicach, przy fabryce amunicji, powstał obóz pracy niewolniczej, w którym przebywało ok. 20 000 robotników cudzoziemskich głównie Polaków, obywateli ZSRR, a także Jugosłowian, Belgów, Holendrów, Francuzów, Włochów, Czechów oraz Żydów.
Po wojnie zarówno Nowogród Bobrzański jak i Krzystkowice utraciły prawa miejskie. Obydwie miejscowości zaczęły rozwijać się dopiero w połowie lat 70-tych, po wybudowaniu Fabryki Domów w Nowogrodzie i Zakładów Zbożowych w Krzystkowicach.
Więcej o historii Nowogrodu Bobrzańskiego na www.nowogrodbobrz.eisp.pl
Turystyka
Historia miasta sięga XII wieku, ale burzliwe dzieje tych granicznych terenów nie sprzyjały miastu i nie pozostawiły wielu świadectw.
Do turystycznych atrakcji pozostałych na terenie miasta można zaliczyć: Kościół pw. św. Bartłomieja z XII wieku, jedyna pozostałość po kompleksie zabudowań na wzgórzu zamkowym, Kościół pw. Wniebowzięcia z początku XIII wieku, wzniesiony przez zakon Augustianów, sprowadzonych nad Bóbr z Francji, za sprawą księcia śląskiego Henryka Brodatego oraz ruiny fabryki amunicji, części niemieckiego koncernu IG Farben, która funkcjonowała w lasach przyległych do miasta od 1940 do 1945 roku.
Do innych atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Nowogrodu Bobrzańskiego zaliczyć można ośrodek sportowo – wypoczynkowy na terenach byłej żwirowni, przyciągający latem liczne rzesze spragnionych wypoczynku nad wodą mieszkańców okolicznych aglomeracji. Ośrodek oferuje wspaniałą piaszczystą plażę, strzeżone kąpielisko, sprzęt pływający, boiska.
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice – pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego więcej »»