Podlegórz

Opis

Wieś Podlegórz leży w północno-zachodniej części gminy Trzebiechów. Powierzchnia Podlegórza to wzniesienie z pochyleniem ku południu, gdzie u podnóża płynie Kanał Obrzycki. Miejscowość jest położona ok. 2 km od głównego szlaku komunikacyjnego w gminie, tj. drogi nr 317, łączącej siedzibę gminy Trzebiechów z najbliższym miastem Sulechów. Wieś jest oddalona o 4 km od Trzebiechowa i 9 km od Sulechowa. Mieszkańcy Podlegórza to ludzie, którzy osiedlili się tu po roku 1945. Wynika to z faktu, że przed wojną Podlegórz należał do ziem niemieckich i nosił nazwę Obraberg. Większość z mieszkańców pochodzi z kresów wschodnich (90%), pozostali zaś ze środkowej Polski i Wielkopolski (10%). Wieś liczy obecnie 321 mieszkańców.

Zarówno położenie Podlegórza, jak i jego przyroda, pozwalają mieszkańcom na realizowanie interesujących zajęć. Znaleźli się w Podlegórzu pasjonaci pszczelarstwa. Nie jest to łatwe zajęcie, gdyż wymaga, zarówno wielkiej cierpliwości, jak i dużej odwagi. W Podlegórzu jest duża ilość akacji i lipy. Dzięki temu co roku pszczelarze otrzymują bardzo smaczny miód, bez konserwantów, w pełni naturalny. W ciepłe dni można przejść się do rezerwatu "RADOWICE". Podlegórz posiada także starodawną winnicę, przepiękną altankę, z której widać gminę Trzebiechów.

Trafnym pomysłem stało się założenie niewielkiej stadniny koni. Dla osób  przyjeżdżających z dużych miast jest to doskonała forma odpoczynku.

Zdj. Kościół w Podlegórzu

Po drodze warto również odwiedzić wspaniały kościół w Podlegórzu, p.w. Krzyża Świętego, z lat 1876 - 1902, wybudowany w stylu neoromańskim, z zachowaniem większości kanonów architektonicznych dla stylu romańskiego.

 



 

Źródło:www.republika.pl/podlegorz/; Wikipedia.org