Lubicz

Opis

Wieś (sołectwo), której rodowód sięga wieków średnich, założona przez rycerza Blomke, położona jest niecałe 15 km na północ od Strzelec Krajeńskich. Niedaleko na zachód od Lubicza rozciąga się Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, a kilkanaście kilometrów na wschód od wsi znajdują się jeziora: Ogardzka Odnoga, Słowa, Lipie i Osiek.

Najcenniejszym obiektem zabytkowym Lubicza jest położony na wzniesieniu gotycki kościół z XIV w. Po wojnie z braku opieki kościół został mocno zdewastowany. Teren kościelny przez pewien czas służył jako miejscowy cmentarz. Zachęceni przez pana Zygmunta Żołądziewskiego mieszkańcy Lubicza pod koniec lat 50-dziesiątych wyremontowali kościół. Jest to świątynia gotycka, o cechach wiejskiego kościółka obronnego (zachowane otwory strzelnicze w wieży). Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem, pochodzącym z okresu budowy obiektu (XIV wiek).

W Lubiczu znajdują się liczne przykłady monumentalnej zabudowy „bamberskiej”, w tym charakterystyczne dla regionu budynki z łupanego kamienia i muru pruskiego.

 

 

 

Warto zobaczyć:
- Położony na wzniesieniu gotycki kościół, który stanowi przykład dawnej  świątyni obronnej.
- Mur otaczający plac kościelny, sięgający swoimi początkami XIV stulecia.
- Część zabudowy wsi, tzw. budynki "bamberskie", murowane z łupanego kamienia.
- Park krajobrazowy z rzadkimi okazami drzew, będący pozostałością po majątku ziemskim, który tu funkcjonował jeszcze w XIX wieku.

Chcesz odbyć przejażdżkę po Lubiczu? Zobacz film, który to Tobie umożliwi! TUTAJ

Zdjęcia w galerii: Janek Sztyk http://foto.onet.pl/4usd7
Opracowanie na podstawie
www.strzelce.pl