Strzelce Krajeńskie

Opis

 

Miasto Strzelce Krajeńskie położone jest nad dwoma jeziorami - Dolnym i Górnym, na wysokości 76 m n.p.m., przy drodze Krajowej nr 22.

Stanowi centrum administracyjne, kulturalne i sądownicze dla całego terytorium historycznej ziemi strzeleckiej. Jak przystało na stolicę regionu miasto posiada wszystkie ważniejsze urzędy i instytucje publiczne. W Strzelcach Krajeńskich ma także swoją siedzibę Starostwo Powiatowe oraz inne instytucje o ponadgminnym zasięgu działania.

Rozbudowana jest sieć placówek oświatowych, kulturalnych i różnego rodzaju organizacji pozarządowych. Miasto zamieszkuje blisko 11 tys. osób.


Krótki rys historyczny

Prastara osada - obecnie siedziba gminy - sięga swoją historią początków państwowości polskiej w X wieku. Pierwsza wzmianka historyczna o Strzelcach pochodzi z 1272r. z "Kroniki Wielkopolskiej". Tytuł miasta o nazwie Freideberg w odniesieniu do tego obszaru wymieniono po raz pierwszy w 1286r.

Kościół parafialny

Dokładniejsze informacje znajdują się w dziale historii


Zabytki

W mieście znajduje się wiele wspaniałych zabytków świadczących o burzliwej i ciekawej historii.

Brama

Mury miejskie (z pozostałością po Bramie Gorzowskiej) są niemal takie jak niegdyś na przełomie XIII/XIV długie na 1640 m, wysokie na 8 m, z 36 czatowniami i okalają w całości śródmieście Strzelec Krajeńskich. 
Warto zobaczyć Basztę Więzienną wybudowanej w XIV wieku jedną z najpiękniejszych gotyckich bram obronnych wzniesionych w XV wieku - Brama Młyńską. Tak wspaniałe mury nie ocaliły jednak miasta w 1433 r., kiedy zostało ono zdobyte przez husytów i wojska polskie.
Centrum miasta zdominowane jest przez zwalistą sylwetkę trójnawowego kościoła farnego z wieżą z XIII wieku...

Jeśli chcie Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat zabytków warto zajrzeć tutaj...

 

Wypoczynek i turystyka

Dla turystów przygotowano wiele atrakcji:

  • Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Keja" ,
  • ścieżeki rowerowe ,
  • szlaki piesze
  • trasa wodna .

Więcej ciekawych informacji o okolicy, jej walorach turystycznych i ciekawych wydarzeniach można znaleźć w opisie gminy Strzelce Krajańskie.