Ścieżka Przyrodniczo-dydaktyczna "park Słowiański"

Opis

Ścieżka przyrodniczo – leśna „Park Słowiański” powstała dzięki staraniom Nadleśnictwa Szprotawa i Urzędu Miejskiego w Szprotawie, w celu ukazania walorów przyrodniczych doliny plejstoceńskiej, utworzonej około 10 tyś lat temu przez pierwotne nurty rzeki Bóbr.

Na trasie ścieżki występują wątki z dziedziny gospodarki leśnej, łowiectwa, gospodarki wodnej oraz ciekawostki historyczne. Długość ścieżki wynosi 6 km. Na trasie ścieżki znajduje się 21 punktów dydaktycznych, oznaczonych kamieniami z wyrytymi na nich kolejno numerami.

Przebieg ścieżki oznaczony jest czerwonym szlakiem. Trasa w całości biegnie przez nowo utworzony Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy, który leży na gruntach, należących do Nadleśnictwa Szprotawa i Gminy Szprotawa o łącznej powierzchni 85,74 ha. Zespół został utworzony Uchwałą Rady Miejskiej Nr XI/70/07 w dniu 31 maja 2007 r., aby chronić cenne przyrodniczo siedliska leśne, faunę i florę oraz wartości kulturowe.

Na tak małej przestrzeni znajdują się cenne siedliska leśne, takie jak: olsy typu
torfowiskowego i porzeczkowego, grąd środkowoeuropejski oraz fragmenty borów sosnowych i świerkowych, a także buczyny. Obszar ten zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, z których największą grupę reprezentują ptaki, których naliczono 64 gatunki. Najciekawsze to: puszczyk, sowa uszata, jastrząb, krogulec, pustułka, wodnik, tracz nurogęś oraz 7 gatunków dzięciołów. Ssaki reprezentowane są przez liczne myszowate ale spotkać można również wiewiórkę, lisa, zająca, dzika i sarnę. Miejsce bytowania znalazł też bóbr.

Z roślin chronionych licznie występuje konwalia majowa, kopytnik zwyczajny, kruszyna zwyczajna i bluszcz pospolity. Mają tu swoje naturalne stanowiska paproć pióropusznik strusi, śnieżyczka przebiśnieg, grążel żółty oraz cis pospolity.

Płazy reprezentowane są przez rzadką rzekotkę drzewną i kumaka nizinnego. Pozostałe gatunki płazów to ropucha szara i zielona oraz żaba zielona i trawna. Licznie występuje zaskroniec zwyczajny i padalec oraz jaszczurka zwinka i żyworodna. Z owadów najcenniejsze to chrząszcze kozioróg dębosz i pachnica dębowa, motyl paź królowej oraz przedstawiciele biegaczy.

Źródło informacji: www.szprotawa.pl