Kompleks Pałacowy W Dąbroszynie

Opis

W Dąbroszynie (gmina Witnica) w XVII w. zbudowano pałac barokowy, który później był rozbudowywany i przebudowywany. Pałac, w bardzo dobrym stanie, przetrwał do dziś.

Cały kompleks jest uznawany za perłę historii i architektury minionych wieków. Związane są z nim także ciekawe opowieści i legendy.

Barokowy pałac gościł przez stulecia wielkie postacie historyczne i artystyczne. Wielokrotnie bywał tu książę pruski Fryderyk II, późniejszy król Fryderyk Wielki, który dla Polaków zapisał się jako inicjator I rozbioru Polski, a dla Niemców jest bohaterem narodowym. Książę adorował przez długi czas ówczesną właścicielkę majątku, hrabinę Eleonorę von Wreech. Pierwszy właściciel Pałacu, marszałek Adam Hans von Schöning - bohater wojen z Turkami, sprowadził do Dąbroszyna, jako łup wojenny, brankę imieniem Fatima, późniejszą nałożnicę króla polskiego Augusta II Mocnego. Podobno duch Fatimy do dziś krąży po pałacowych komnatach...

Dąbroszyn, ówczesny Tamsel, był miejscem weekendowych wizyt poetów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków oraz pruskiej szlachty – w istniejącym do dziś ogrodzie, urządzonym w stylu barokowym, szukali oni natchnienia i oglądali widowiska historyczne z użyciem pochodni i bengalskich ogni. 200 lat temu mawiano, że Dąbroszyn to ,,posiadłość podobna do kosztownej laleczki do zabawy’’.

Do dziś, oprócz pałacu, kościoła i ogrodu, zachowało się wiele ciekawych obiektów i rzeźb, m. in. pomnik bogini Wiktorii (ostrzelany przez rosyjskich żołnierzy w czasie II wojny światowej), świątynia Cecylii (romantyczna kopuła na szczycie parkowego wzgórza z pomnikiem Chronosa), czy folwark z rzeźbami głów zwierząt gospodarskich, przymocowanymi do ścian wielkiej stodoły. Ponadto, we wnętrzach obiektu, zachowało się wiele detali architektonicznych, jak np. posadzki, czy kominki.  

Dziś, częściowo odrestaurowany pałac, czeka na swojego nabywcę. A, że warto odkryć Dąbroszyn, pokazuje przykład wielu innych budowli na terenie województwa lubuskiego, w tym Pałacu Mierzęcin.

 

Źródło informacji: www.witnica.pl; http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85broszyn_(wojew%C3%B3dztwo_lubuskie)