Pałac W Bobrówku

Opis

 

Pałac w Bobrówku, zdj. Janek Sztyk

Pałac zlokalizowany jest
w ramach założenia folwarcznego w południowo-wschodniej części miejscowości
Bobrówko. Rezydencja łączy się od strony wschodniej
i południowej z parkiem krajobrazowym.

Pałac powstał w dwóch etapach. W końcu XVIII wieku wzniesiono skromny, prostopadłościenny, parterowy dwór, nakryty dachem dwuspadowym. W kolejnym etapie, przypadającym na czwartą ćwierć XIX wieku, zmieniono wystrój elewacji, wprowadzając nowe opracowanie architektoniczne otworów okiennych oraz akcentując narożniki boniowanymi lizenami. Zarazem budynek rozbudowano o dwukondygnacyjne skrzydło w kierunku południowym, nakryte dachem mansardowym z lukarnami. W południowej elewacji wprowadzono taras dwupoziomowy wsparty na filarach. Do elewacji frontowej dworu dostawiono przedsionek poprzedzający wejście, nakryty dachem mansardowym
z lukarnami. Nowy kostium architektoniczny został zrealizowany w stylu neorenesansowym, co nadało nowe, prestiżowe znaczenie tutejszej budowli rezydencjonalnej.

Wewnątrz pałacu zachował się wystrój sali balowej z dekoracyjnymi sztukateriami, parkietem oraz boazeriami. Zachowane są również inne elementy wystroju, takie jak klatka schodowa, stolarka drzwiowa i okienna wraz z okiennicami.