Jezioro Lgińsko - Lgiń Duży

Opis

Jezioro rynnowe, polodowcowe, znajdujące się w zachodniej części pojezierza leszczyńskiego, 9 km na północ od Wschowy. Na południowym krańcu Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Nazwa jeziora została przyjęta od miejscowości Lgiń, nad którą jest ono położone.

Jezioro ma 75,5 ha powierzchni, najgłębsze miejsce schodzi na 17 m, a średnia głębokość łowiska utrzymuje się na poziomie 7 m.

Jezioro posiada dość urozmaiconą linię brzegową, w wielu miejscach oplecione jest pasem trzcin, ale można tu również znaleźć stanowiska pozbawione roślinności wynurzonej, nadające się idealnie do połowu metodami gruntowymi. J. Lgiń należy do typu jezior leszczowych i właśnie ten gatunek ryb dominuje w łowisku. Można złowić tu karasia, płoć, pokaźnego lina, amura, czy też karpia. Z drapieżników warto wspomnieć
o dużym sandaczu i szczupaku,
a także o przyzwoitym okoniu
i węgorzu, sporadycznie łowi się tu suma.

Teren wokół jeziora to wydmy morenowe, naniesione przez ostatnie zlodowacenie. Jezioro łączy się krótkim kanałem w zachodniej części, z mniejszym jeziorem Lginko.
Woda jest bardzo często kontrolowana przez SSR Wschowa.

Warto zwrócić również uwagę na to, że wokół akwenu znajdują się bardzo grzybne lasy, co sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na tych terenach.

 

Źródło informacji: Artykuł został utworzony na podstawie tekstu Grzegorza Kamińskiego, http://marfish.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=414:jezioro-lgisko-znane-jako-lgi-duy&catid=77:lubuskie&Itemid=62.

Zdjęcia: Grzegorz Kamiński.