Dąb Chrobry jest dębem szypułkowym, jednym
z najstarszych w Polsce. Rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie), jednak pod względem administracyjnym zaliczany jest do województwa lubuskiego.
Za pomnik przyrody został uznany 24 marca 1967. Już przed II wojną światową był chroniony. Jego wiek ocenia się na ok. 750 lat (wykiełkował około 1250 roku).
Chrobry ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary, przechodzące w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień
i niektóre konary są w środku puste.
Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m. Pierśnica to 315 cm. Objętość drzewa to ok. 90 m³ i jest największa wśród dębów polskich (trzeci dąb pod względem objętości drewna, znajdujący się w środkowej Europie).
Żołędzie dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek (każda z nich ma certyfikat pochodzenia), które zostały rozsadzone po całym kraju jako tzw. dęby papieskie upamiętniające Papieża - Polaka.
Legenda głosi, iż cesarz Otton III pod tym dębem miał się spotkać z Bolesławem Chrobrym. Ma to oczywiście niewiele wspólnego z prawdą, ponieważ w tym czasie dąb ten jeszcze nie rósł. Poza tym, spotkanie obu władców odbyło się w grodzie Ilva, obecnie Iława - dzielnica Szprotawy.
Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Chrobry
Zdjęcie: autor: Skarabeusz, http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Chrobry