Dąb Piotrowy

Opis

Dąb szypułkowy, rosnący przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w miejscowości Toporów,
w
gminie Łagów. Jest własnością parafii rzymskokatolickiej w Toporowie. Nadzór nad drzewem sprawuje wojewódzki konserwator przyrody.


Wymiary 

Ma około 20 m wysokości, a jego obwód
w pierśnicy wynosi 8,70 m. Drzewo jest jednym
z najstarszych dębów w Polsce, jego wiek szacowany jest na ponad 700 lat. Ze względu na pusty środek, fragment podstawy pnia został częściowo wypełniony betonem. Stało się tak po to, aby chronić położony obok zabytkowy kościół (zabezpieczenie przed wywróceniem).
 

Nazwa

Nazwa dębu łączy się z legendą przedstawioną w starych zapisach księgi parafialnej o tym, że car rosyjski Piotr I Wielki, podczas podróży w 1697 r. do Holandii, jadł pod tym drzewem śniadanie.
 
Otoczenie

Dąb Piotrowy rośnie w sąsiedztwie drugiego dębu (bez nazwy), którego wiek określany jest na około 500 lat. Drzewo także ma rangę pomnika przyrody. Z odległości kilku metrów obwody obu pomników wydają się podobne, jednak to tylko złudzenie, ponieważ młodszy dąb jest gęsto porośnięty bluszczem i w obwodzie ma "tylko" 6,10 m (w pierśnicy).
 
U podnóża znajduje się mały cmentarz z końca XIX wieku, z marmurowym krzyżem. Na cmentarzu pochowani są członkowie rodziny Manteuffel, ich dzieci i bliscy znajomi. Tuż obok stoi zabytkowy kościół oraz kaplica, w podziemiach której pochowani są dawni właściciele Toporowa.
 
Cały kompleks zabytków znajduje się na najwyższym wzniesieniu, przez co wieża kościoła wraz z koronami dębów góruje nad miejscowością, tworząc malowniczy krajobraz.

 

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Piotrowy

Zdjęcia: na Licencji GNU w wersji 1.2, http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Piotrowy