Jenin

Opis


JENIN (Gennin) - wieś położona 2 km na wschód od Bogdańca przy drodze 132 z Gorzowa Wlkp. do Kostrzyna. PKS. Slepy.
Miescowość położona w pięknym terenie, u podnóża stronej skarpy pradoliny Warty. Obecnie wieś dynamicznie rozwija się, czego dowodem może być nowy kompleks domków jednorodzinnych - Osiedle Przylesie oraz Osiedle Jenin I.

Historia
Wieś wzmiankowana już w 1278 r. w nadaniu margrabiego Albrechta III na rzecz miasta Gorzowa. W 1300 r. osada przechodzi na własność klasztoru w Mironicach. W I połowie XIV w. wzmiankowana jako dobro rycerskie (właściciele: von Wedinghe, von der Marwitz). W 1473 r. czwarta część wsi znajduje się w rękach klasztoru. W 1807 r. wieki pożar niszczy doszczętnie całą miejscowość. W latach 1811-1812 zostaje wybydowany kościół parafialny (budowniczy Matthias, projekt Pappritz). W 1939 r. mieszkało tu 950 osób.

Zabytki
Kościół klasycystyczny (1812 r.) z elementami neoromańskimi z ośmioboczną, trzykontygnacyjną wieżą zwieńczoną iglicą. Budowla założona na planie prostokątnym, zamknięta wielokątnym prezbiterium. Elewacje boczne trzyosiowe, flankowane służkami i zwieńczone profilowanym gzymsem. Wnętrze nakryte stropem z dekoracją fasetową.

Źródło: www.bogdaniec.pl