Kłodawa

Opis

KŁODAWA (Kladow) - wieś gminna, położona 6 km na północ od Gorzowa Wlkp., przy trasie do Barlinka, na skraju Puszczy Gorzowskiej i Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. PKS. Sklepy.

Wieś leży nad rzeką i jeziorem Kłodawskim (24,35 ha), jest popularnym miejscem wypoczynku dla Gorzowian. Funkcjonuje tu doskonale zagospodarowane kąpielisko i rowerowy tor przeszkód. Miejscowość jest połączona z Gorzowem Wlkp. bezkolizyjną droga rowerową wykonaną do wysokości Szpitala Miejskiego na ul. Dekerta. Obok Urzędu Gminy tablica Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i mapa szlaków rowerowych i pieszych Gorzowa Wlkp. i okolic.
Na terenie wsi o zachowanym kształcie owalnicy znajduje się neogotycki kościół z czerwonej cegły o drewnianym sklepieniu kolebkowym, wybudowany w latach 1858-60, a opodal Urzędu Gminy i węzła szlaków rowerowych dworek o konstrukcji szachulcowej z około 1830 r., z budynkiem oficjalistów i stodołą - obecnie siedziba Nadleśnictwa Kłodawa.
Kłodawa leży na szlaku rowerowym Gorzów Wlkp - Kłodawa - Mironice - Santocko - Marwice o długości 17,3 km.

HISTORIA
Rodowód powstania Kłodawy sięga czasów kiedy to istniała jako pomorska osada umocniona kłodami stąd wywodzi się jej nazwa. Warto jednak odnotować fakt znalezienia na polach wsi dużo starszego od samej wsi znaleziska jakim był brązowy sztylet z epoki kultury unietyckiej (lata 1800 - 1500 pne.) czyli okresu równoległego czasowo państwu Minojskiemu na Krecie.
W początku XIII wieku wcielona do ziem kasztelani santockiej ostatecznie w połowie tego wieku przechodzi w posiadanie margrabiów brandenburskich. Pierwszy dokument związany z Kłodawą dotyczy fundacji opactwa cysterskiego w Mironicach przez margrabiego Albrechta III w 1300 roku.

Źródła: www.klodawa.pl, http://www.gokwojcieszyce.powiatgorzowski.pl
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz