Baczyna

Opis


BACZYNA
(niem. Beyersdorf) - największa wieś sołecka gminy Lubiszyn, położona na zachód od Gorzowa Wlkp. przy drodze nr 130 w kierunku Dębna. Leży na Wysoczyźnie Gorzowskiej na wysokości 100 m n.p.m., najwyższe wzniesienie znajduje się w pobliżu dawnej stacji kolejowej i wynosi 115,6 m n.p.m.

Nazwa wsi Beyersdorf pojawiła się po raz pierwszy w akcie margrabiego Albrechta w 1300 roku, który oddał ją w lenno klasztorowi Cystersów w Mironicach.

Baczyna to Kościół w Baczyniestara słowiańska osada (owalnica), powstała na obszarze historycznej Wielkopolski. Około 1254 r. dostała się w ręce Brandenburgii, 24 kwietnia 1335 r. otrzymał ją w lenno Dzierżko z Chyciny - wówczas land - wójt Nowej Marchii w Ośnie. W latach 1473 i 1484 wieś przeszła ostatecznie w posiadanie klasztoru mironickiego. We wsi XIX - wieczne domy szachulcowe, kościół w stylu neogotyckim zbudowany z kamienia i cegły na przełomie XIX i XX wieku. We wcześniejszym nieistniejącym już kościele w 1539 roku pierwsze msze w obrządku luterańskim odprawiał Jan Kune - ostatni opat cysterski z Mironic, do których wieś należała od 1300 roku.

Po wojnie wieś stanowiła gromadę w gminie Kłodawa, w latach 1951-73 była siedzibą władz gromadzkich. Od 1975 roku jest miejscowością Gminy Lubiszyn oraz siedzibą Parafii pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła.

Źródło informacji: www.lubiszyn.pl oraz Lubiszyńskie Wieści - gazetka gminna,
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz