Czechów

Opis

CZECHÓW (Zechow) - pięknie położona wieś przy lokalnej drodze Gorzów Wielkopolski - Santok. Przystanek PKS. Sklepy. Bar.

We wczesnym średniowieczu Czechów był gródkiem w systemie obronnym linii Noteci i Warty, a nazwa wsi wywodzi się podobno od osadzonych tu Czechów, tworzących załogę grodu, sprowadzonych przez Mieszka I. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1238 r. kiedy to Władysław Odonicz nadał tą rybacką osadę templariuszom. Od 1345 r. własność Gorzowa.
Do najstarszych zachowanych obiektów należy kościół, który wybudowano w 1763 r. w konstrukcji szachulcowej. Obiekt w czasie pożaru wsi w 1834 r. spłonął, odbudowany został w 1850 roku.

Za zwartą zabudową wsi na stromym stoku doliny Warty ruiny wiatraka z cegły ceramicznej typu holender z 1848 roku, obecnie służące jako wspinaczkowa ścianka treningowa.

W Czechowie i sąsiednich Górkach w 1937 r. wybudowano 7 bunkrów mających bronić dogodnych przepraw przez Wartę. Schrony zlokalizowano na brzegu rzeki i na pobliskich wzgórzach. Obronę uzupełniały okopy, których pozostałości można nawet dzisiaj odszukać. Był to najdalej na zachód wysunięty odcinek Wału Pomorskiego.Bunkry przy drodze Czechów - Santok. Na jednym z nich stoi budka
przystanku autobusowego w Górkach Santockich.

Źródła: www.santok.pl, http://www.fortress.hg.pl
Zdjęcie kościoła Staszek Pietkiewicz, pozostałe Robert Kaczanowski