Powiat Międzyrzecki

Statut: powiat ziemski
Powiat: międzyrzecki
Województwo: Lubuskie
-
-
-
sekretariat@powiat-miedzyrzecki.pl
Opis

Położony w północno-wschodniej części województwa lubuskiego powiat międzyrzecki, tworzy sześć gmin: Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Przytoczna
i Pszczew. Powierzchnia powiatu wynosi 1388 km2. Liczba ludności powiatu ogółem to 58 402 mieszkańców.

Niezwykłym elementem krajobrazu powiatu międzyrzeckiego są zagubione wśród lasów i pól żelbetowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. „zębów smoka”- zapór przeciwczołgowych. Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś budzą podziw swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zwiedzania, stanowiąc największą atrakcję turystyczną ziemi międzyrzeckiej. Unikatowy na skalę europejską system fortyfikacji przyciąga rzesze turystów z kraju
i zagranicy. Prowadzone badania wykazały, że fortyfikacje MRU są jednym z największych zimowisk nietoperzy
w Europie. Co roku zimuje tutaj ponad 30 000 osobników tego ssaka należących do 12 gatunków.

Główną atrakcją powiatu jest murowany zamek w Międzyrzeczu wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego oraz największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych (Muzeum).

Jednym z celów pielgrzymek z całej Europy jest Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej
w Rokitnie
(gmina Przytoczna) z pięknym rokokowym kościołem wybudowanym w latach 1740-1762, który posiada tytuł
i godność bazyliki mniejszej oraz muzeum historii Sanktuarium z pamiątkami osobistymi Ojca Świętego Jana Pawła II.

na zdjęciu: Zamek w Międzyrzeczu

Godnym polecenia jest obszar zamknięty rzekami Notecią, Wartą i Obrą oraz jeziorami: Soleckim, Głębokim, Lubikowskim i Chycińskim, stwarzając doskonałe możliwości do uprawiania łowiectwa, zbierania grzybów, wędkowania oraz organizowania wycieczek pieszych i rowerowych.

 

 

 

ZOBACZ WYKAZ OBIEKTÓW NOCLEGOWYCH W POWIECIE TUTAJ

na zdjęciu: rzeka Warta

Rzeka Obra wraz z łańcuchem jezior zbąszyńskich tworzy jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych na Niżu Polskim, będąc jednocześnie siedliskiem bobrów („Szlak bobrów” w okolicy Skwierzyny). Są tu świetne warunki do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu.

Długość rzeki Warty w powiecie - 43 km

Długość rzeki Obry w powiecie - 91 km

Długość rzeki Paklicy w powiecie - 22 km

Liczba jezior w powiecie - ponad 100 powyżej 1 ha + kilkadziesiąt obiektów stawowych.

Niemal cały obszar gminy Pszczew rozciąga się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej ze ścieżkami przyrodniczymi oraz liczne ośrodki wypoczynkowe i pola biwakowe nad pięknymi jeziorami. W Pszczewie można również zwiedzić muzeum „Dom Szewca” oraz późnorenesansowy kościół wzniesiony w latach 1635-54.

Doskonałe tereny do rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej znajdują się w powiecie międzyrzeckim na terenie gminy Skwierzyna, położonej pomiędzy pojezierzem Sierakowskim a Łagowskim w bezpośredniej bliskości Puszczy Noteckiej.

Inną atrakcją powiatu są wykopaliska prowadzone na terenie byłego klasztoru cystersów w Bledzewie. Bliskie położenie przy granicy z Niemcami oraz przebieg ważnych szlaków komunikacyjnych sprawia, że gmina Bledzew staje się doskonałym obszarem i partnerem do rozwijania i prowadzenia na jej terenie różnorodnej działalności.

na zdjęciu: Zalewy Bledzewskie z lotu ptaka

W powiecie międzyrzeckim, na obszarze gminy Trzciel rozwinęły się rzemiosła charakterystyczne dla tego regionu: wikliniarstwo i stolarstwo. Wyroby trzcielskich wikliniarzy słynne są nie tylko w kraju, chętnie je również kupują turyści i handlowcy zagraniczni. Specjalnością gminy jest także uprawa szparagów i z tego powodu Trzciel zyskał miano „Szparagowego zagłębia”. Na terenie gminy znajduje się rezerwat Czarna Droga i Jezioro Wielkie.

To tylko nieliczne atrakcje powiatu międzyrzeckiego, które jednak są podstawową zachętą do odwiedzenia tych terenów. Czyste powietrze, bujne lasy, jeziora są gwarancją udanego i zdrowego wypoczynku.

ZOBACZ JAKIE IMPREZY BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ NA TERENIE POWIATU MIĘDZYRZECKIEGO W 2011 ROKU - TUTAJ