Gmina Bledzew

Statut: gmina Bledzew
Powiat: międzyrzecki
Województwo: Lubuskie
-
-
-
poczta@bledzew.pl
Opis

 

Gmina Bledzew położona jest na krawędzi wysoczyzny doliny Obry na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich Skwierzyna - Międzyrzecz - Lubniewice, w odległości około 60 km od granicy z Niemcami. Najbliższe przejście graniczne znajduje się w Słubicach i Kostrzynie, co znacznie podnosi atrakcyjność turystyczna i gospodarcza gminy. Częściowo teren gminy znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu. Powierzchnia gminy wynosi 248 km. kw.
Siedziba gminy jest duża wieś Bledzew. Korzystne i piękne położenie, bogata historia to jej naturalne walory. Na terenie gminy na wszystkich tych którzy zapragną wypocząć nad wodą czekają jeziora, przy których gmina, osoby prywatne i instytucje posiadają tereny przeznaczone na wypoczynek. Jeziorami tymi są: Jezioro Chycińskie z leśnym polem biwakowym oraz ośrodkiem szkoleniowym Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu z całym zapleczem do uprawiania sportów wodnych, jezioro Cisie (Czyste) z pierwszą klasą czystości wody i kąpieliskiem, Zalew Bledzewski położony malowniczo wśród wysokich skarp, które są zalesione i atrakcją turystyczną w postaci ciągle działającej elektrownii wodnej z 1911 r. oraz ośrodkiem wypoczynkowym i terenem przeznaczonym pod budownictwo letniskowe. Znajduje się tutaj także jezioro Długie, nad brzegami którego posadowione są liczne domki letniskowe oraz jezioro Lipawki. Wszystkie te akweny wodne są bogate w ryby, a tereny położone wokół nich doskonale nadają się do uprawiania turystyki.

  

Jeziorna

Historia
Metryka Bledzewa sięga VIII wieku, w którym w pobliskim zakolu Obry (Grądzkie) znajdował się gród warowny.....więcej»»
Przyroda
Gmina usytuowana jest w północnej części Pojezierza Lubuskiego, na pofałdowanym (polodowcowym) terenie. Północną część gminy zajmuje zwarty kompleks leśny; (lasy stanowią 56% powierzchni gminy)....więcej»»
Turystyka i wypoczynek
Gmina Bledzew położona jest atrakcyjnie pod względem turystycznym. Oprócz otoczenia lasów, licznych jezior, ciszy i zdrowego powietrza oraz ciekawego widokowo krajobrazu oferuje się turystom możność zwiedzenia wielu interesujących zabytków....więcej»»