Chycina

Opis


CHYCINA
(Vycense, Weissensee) - to niewielka wieś letniskowa, oddalona ok. 4 km na południowy-wschód od Bledzewa, położona na południowym brzegu jeziora Chycińskiego. Sklepy. PKS. Pola namiotowe. Kąpielisko. Ośrodek wypoczynkowy.
We wsi neogotycki kościół p.w. Niepokalanej Poczęcia NMP, wzniesiony w końcu XIX w. Szachulcowe oficyna i spichlerz z przełomu XVIII/XIX w. Podworski park krajobrazowy o powierzchni ok. 8 ha. Nad jeziorem kąpielisko i ośrodek wczasowy poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Na przesmyku między jeziorami Cisie i Chycina pozostałości bunkrów potężnej Grupy Warownej Moltke wchodzącej w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

HISTORIA
Osada wzmiankowana w 1303 roku, od XIV wieku siedziba rodu Niłaków, w 1483 roku wspomniana jako osada miejska. Wieś była w XVII-XVIII wieku w posiadaniu rodziny Bukowieckich herbu Drogosław, właścicieli Goruńska, Chyciny i Rozbitka. Portrety trumienne, blachy inskrypcyjne i herbowe Bukowieckich znajdują się w muzeum w Międzyrzeczu.  Pod koniec XIX w. Chycina stanowiła własność rodziny Kalckreuthów.

Źródła: www.bledzew.pl, www.miedzyrzecz.biz, B. Kucharski "Informator Turystyczno Krajoznawczy Województwa Gorzowskiego".
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz