Bobowicko

Opis

Bobowicko (Boleliz, Bobelwicka Rtg., Bobelwitz), duża wieś położona ok. 4 km na wschód od Międzyrzecza, na wschodnim brzegu jeziora Bobowicko, przy lokalnej drodze do Trzciela. W okolicy piękne lasy, na północ od wsi rozciąga się malownicze pasmo Ozu Bobowickiego (wysokość do 70 m n.p.m.). PKS, sklepy, kąpielisko, ośrodek wypoczynkowy, kwatery prywatne. 

Pałac w Bobowicku
Pałac w Bobowicku

Miejscowość o średniowiecznej metryce, wzmiankowana już w 1257 roku. Bobowicko było w XVI-XVII w. jednym z głównych ośrodków arian polskich, znajduje się tu barokowy pałac wzniesiony w XVIII w. dla ówczesnych właścicieli wsi - Dziembowskich. Budynek jest obecnie opuszczony i niszczeje. Obok pałacu park krajobrazowy o powierzchni 3,6 ha z końca XVIII w., dawny cmentarz ewangelicki z obeliskiem nagrobnym z 1783 r. i oficyna zwana starym dworkiem z przełomu XVIII i XIX w. We wsi nowy kościół z lat 1986-89. Miejscowość o średniowiecznej metryce, wzmiankowana już w 1257 roku. Bobowicko było w XVI-XVII w. jednym z głównych ośrodków arian polskich, znajduje się tu barokowy pałac wzniesiony w XVIII w. dla ówczesnych właścicieli wsi - Dziembowskich. Budynek jest obecnie opuszczony i niszczeje. Obok pałacu park krajobrazowy o powierzchni 3,6 ha z końca XVIII w., dawny cmentarz ewangelicki z obeliskiem nagrobnym z 1783 r. i oficyna zwana starym dworkiem z przełomu XVIII i XIX w. We wsi nowy kościół z lat 1986-89. 


Zachód słońca nad jeziorem Bobowickim

Jezioro Bobowickie ma powierzchnię 37 ha i głębokość 14,5 m. W najbliższej okolicy Jezioro Żółwińskie i grupa małych jezior przy drodze do Trzciela.

Źródła: http://www.miedzyrzecz.biz, www.miedzyrzecz.pl


Zdjęcia Bobowicka i okolic udostępnił Pan Mieczysław Popiel, dziękujemy!