Pieski

Opis

PIESKI (Pieske, Pisk, Pezich) - wieś położona przy szosie z Międzyrzecza do Sulęcina, ok. 10 km na zachód od Międzyrzecza. Sklepy. PKS.
We wsi kościół  pw. Św. Piotra i Pawła, wzniesiony w 1847 roku, murowany, otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, z półkolistą apsydą od strony wschodniej. W związku z istnieniem empor okna zostały rozmieszczone w dwóch kondygnacjach. Nad całością dominuje wysoka, prostokątna wieża, zwieńczona w narożach sterczynami w kształcie małych wieżyczek, nakryta strzelistym hełmem o charakterze iglicy, zwieńczonym kulą i krzyżem. W pobliżu kościoła znajduje się zespół dworski z  pierwszej połowy XIX wieku, obejmujący budynki folwarczne (klasycystyczny granitowy spichlerz, szachulcowa stodoła) oraz park krajobrazowy z końca XVIII wieku o powierzchni ok. 4 ha. W parku pomnikowy dąb o obwowie przekraczającym 6 m.

HISTORIA
Osada wzmiankowana już w 1257 roku. W pierwszej połowie XVI wieku w Pieskach powstała najstarsza na ziemiach polskich gmina protestancka. Właścicielem wsi od połowy XVII wieku do trzeciej ćwierci XVIII wieku był polski odłam, tak zwany bukowiecki, rodziny Unrugów. Ich portrety trumienne przechowywane są w muzeum w Międzyrzeczu.

Źródła: B. Kucharski "Informator Turystyczno Krajoznawczy Województwa Gorzowskiego", www.miedzyrzecz.biz, www.miedzyrzecz.pl,
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz