Święty Wojciech

Opis

ŚWIĘTY WOJCIECH (Georgsdorf) - malowniczo położona wieś nad Obrą, 2 km na zachód od Międzyrzecza. PKS. Sklep.

Osada o metryce średniowiecznej, to tu hipotetycznie lokuje się klasztor - erem, założony przez sprowadzonych przez Bolesława Chrobrego benedyktynów, miejsce śmierci Pięciu Braci Męczenników. Do 1798 roku wieś była własnością biskupów poznańskich. Kościół p. w. Św. Wojciecha wymieniony jest już w dokumencie z 1259 roku.

Kościół p. w. Świętego Wojciecha z 1768 r. (lub 1790?) szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, trójbocznie zamknięty. Wieża kwadratowa od frontu. Zwieńczona ośmiobocznym, baniastym hełmem z latarnią i krzyżem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Dzwon z 1660 r. Teren ogrodzony nowym ceglanym parkanem. W pobliżu znajduje się neogotycka kaplica grobowa.

Męczennicy Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, zwani także Męczennikami Międzyrzeckimi albo Pięcioma Braćmi Męczennikami zginęli w nocy z 10 na 11 listopada najprawdopodobniej nieopodal ówczesnego grodu Międzyrzecz, na terenie dzisiejszej wsi Święty Wojciech. Świętymi zostali uznani już w roku 1004 przez papieża Jana XVIII. Ciała świętych przebywały najpierw w Gnieźnie, a w roku 1038 zostały wywiezione do Pragi. W okresie Reformacji kult Męczenników w Międzyrzeczu zanikł. Został wznowiony w Międzyrzeczu w roku 1966, gdy sprowadzono relikwie z Kazimierza Biskupiego. Zostały one umieszczone w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Źródła: www.man.poznan.pl/~marcinp/pages/drewniane/drewniane.html, www.miedzyrzecz.pl, www.miedzyrzecz.biz
Zdjęcie kościoła (powyżej) Tomasz Nowak - http://www.qrrr.com.pl
Zdjęcia w galerii Staszek Pietkiewicz