Ogardy

Opis

 

Ogardy (Wugarten) - duża wieś sołecka położona 11 km na północ od Strzelec Krajeńskich, przy drodze Strzelce - Bierzwnik - Choszczno. PKS. Sklepy. Gospodarstwo agroturystyczne.

Historia:
Stara osada słowiańska, w 1337 r. wieś stanowiła lenno rycerskie. W późniejszym okresie, w zamian za dług margrabia Ludwik Stary podarował rentę ze wsi Betkinowi von der Ost z Drezdenka. W XIV wieku, ówczesny właściciel Ulryk von der Ost sprzedał Ogardy zakonowi krzyżackiemu. Podczas wojny 30-letniej wieś została spalona. Pod koniec XVIII w. majątek nabyła wywodząca się z Pomorza rodzina von Blankensee. W czasie 100-letniego panowania tego rodu powstał m.in. murowany dworek i pałac. Prawdopodobnie wskutek bankructwa rodziny majątek od 1907 r. przeszedł na własność banku ziemskiego. Po wojnie majątek wraz z zabudowaniami przejął PGR. 

Warto zobaczyć:
Późnoromański kościół
z I połowy XIII w., zbudowany z granitowych ciosów. W północnej elewacji świątyni znajduje się zamurowany, kamienny portal wejściowy. Ceglana wieża pochodzi z XIX wieku, z czasów przebudowy kościoła. Kościół spłonął w 1961 r. i został odbudowany w 1963 r.
Pałac eklektyczny z II połowy XIX w., obok park krajobrazowy (10 ha) z przełomu XVIII i XIX w. Obok zespół zabudowy folwarcznej z początku XIX w. z klasycystycznym dworkiem, spichlerzem i parkiem (13 ha).
Dom szachulcowy z 2 połowy XVIII w.
We wsi liczne pomniki przyrody: lipy w parku i dąb przy drodze do Chomętowa.
W odległości 1.5 km od Ogard przepływa rzeczka Ogardna. Nad nią posadowione są obiekty tzw. Ogardzkiego Młyna. Znakomite miejsce do sobotnio - niedzielnego wypoczynku. Stąd blisko już do Ogardzkiej Odnogogi, stanowiącej część jeziora Osiek. 

Żródła: B. Kucharski, Informator Turystyczno-Krajoznawczy Województwa Gorzowskiego, http://www.strzelce.pl, http://www.lwkz.zgora.pl
Zdjęcia nadesłał Janek Sztyk http://foto.onet.pl/4usd7