Na pograniczu Śląska i Wielkopolski jest położona Gmina Sława, jedna z największych w województwie lubuskim. Zajmuje powierzchnię 32 679 ha. Miasto Sława leży nad największym w makroregionie Jeziorem Sławskim o powierzchni 817 ha.
Nad Jeziorem Sławskim Roztacza się tam piękna panorama jeziora. Wokół jeziora lasy, przeważnie sosnowe, wpływają na mikroklimat okolicy oraz obfitują w zwierzynę łowną i słyną z grzybów.
Właśnie bogactwo lasów jest przyczyną, dla której sezon turystyczny w Sławie trwa dłużej, a liczne jeziora, których jest 14, to prawdziwy raj dla wędkarzy. Jezioro Sławskie to również wymarzone miejsce dla żeglarzy, nad którym znajdują liczne kluby żeglarskie, co roku odbywają się tu regaty ogólnopolskie z udziałem zawodników zagranicznych. Zimą organizowane są Mistrzostwa Ziemi Lubuskiej w bojerach, jak również zawody łyżwiarskie. Ponadto nie brak pomysłów na organizowanie zabaw zimowych oraz kuligów z ogniskami. Jeziora są magnesem przyciągającym wczasowiczów i turystów, dla których na terenie gminy i miasta zlokalizowanych jest około 40 ośrodków wypoczynkowych, zapewniających bazę noclegową i żywieniową. Do dyspozycji gości są również pensjonaty i kwatery prywatne.
Lasy i woda to nie jedyne bogactwo naszej gminy, to również bogaty świat ptaków. Szczególnie godet obserwowania są ptaki drapieżne: bielik, rybołów, kania czarna i ruda, myszołów, jastrząb i błotniaki. Jezioro, woda to przede wszystkim ptaki wodno- błotne: gęgawa, kormoran, łabędź niemy, zimorodek, często można usłyszeć klangor żurawia. Pojezierze Sławskie zostało uznane za ostoje ptaków o randze europejskiej przez Międzynarodową Organizację Ornitologiczną. Tradycją Sławy są organizowane corocznie Dni Sławy, które odbywają się w pierwszy weekend sierpnia. Towarzyszą im liczne imprezy kulturalne, regaty żeglarskie, zawody hippiczne, wystawy plastyczne, fotograficzne, konkursy, barwny korowód ulicami miasta. Specyficzny mikroklimat oraz piękno naszych lasów i jezior to atrakcyjny zakątek dla turystów i wczasowiczów z całej Polski, jak również z zagranicy. Zapraszamy do Sławy nie tylko w sezonie letnim, ale i w kresie zimowym.
Zabytki i historia Kultura, oświata i sport Szlaki turystyczneKalendarz imprez na rok 2011
pobierz »
Początki Sławy jako miasta datuje się na rok 1312, kiedy to po raz pierwszy wymieniono jej nazwę w dokumentach urzędowych. W tym czasie administracyjnie miasto wchodziło w skład księstwa głogowskiego. więcej »»