Sława

Opis

Miasto Sława jest siedzibą gminy. Położona jest nad Pojezierzem Sławskim, którego największym jeziorem jest Jezioro Sławskie.

W 1913 roku Sławę wymieniano już jako miasto. Do dnia dzisiejszego zachowała średniowieczny układ przestrzenny. Jego podstawą jest prostokątny rynek z narożnikami , z którego wychodzą pod kątem prostym dwie ulice. W rynku znajduje się kościół filialny z XIX wieku, natomiast kościół parafialny późnorenesansowy z XVII wieku na obrzeżach Parku Miejskiego. Niezwykle cennym zabytkiem miasta jest ambona początku XVII wieku, arcydzieło sztuki kamieniarskiej. Obok kościoła parafialnego znajduje się Pałac w stylu barokowym , zbudowany na ruinach dawnego zamku w latach 1732 - 35, w chwili obecnej jest siedzibą Domu Dziecka.

Zatokę Miejską otacza piękny park około 30 ha, założony jako krajobrazowy założony w drugiej połowie XIX wieku. Znajduje się w nim wiele pomników przyrody, rosną dwa egzemplarze sosny czarnej - najgrubszy okaz tego gatunku w Polsce- 3.70 m obwodu i trzeci co do wysokości - 23 m. Podłoże o gęsty dywan bluszczu, który jest największym skupiskiem bluszczu w Polsce Zachodniej.

Alejkami Parku Miejskiego dochodzi się do Ośrodka Sportu i Rekreacji położonego nad Jeziorem Sławskim. Roztacza się tam piękna panorama jeziora, duża plaża, obok wypożyczalnia sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna (70m), można wybrać się na wycieczkę statkiem "Lubuszanin II" po jeziorze (około 1 godziny). Wokół jeziora lasy, przeważnie sosnowe, wpływają na mikroklimat okolicy oraz obfitują w zwierzynę łowną i słyną z grzybów.

Kalendarz imprez
Pobierz »»

Zabytki i historia
Początki Sławy jako miasta datuje się na rok 1312, kiedy to po raz pierwszy wymieniono jej nazwę w dokumentach urzędowych. W tym czasie administracyjnie miasto wchodziło w skład księstwa głogowskiego.
więcej »» 

 

Kultura, oświata i sport

  • Towarzystwo Przyjaciół Sławy
  • Puchar Polski w klasie Omega
  • Konkurs w powożeniu zaprzęgami
  • ... i wiele wiele więcej »» 

Szlaki turystyczne

  • zółty      więcej »» 
  • zielony  więcej »»
  • inne        więcej »»