Gmina Zabór

Statut:
Powiat: powiat zielonogórski
Województwo: gmina Zabór
-
-
-
-
Opis

 


   Brzeg Odry w Milsku
  

Gmina Zabór położona jest w odległości 16 km na zachód od Zielonej Góry, na dawnym szlaku saskim, w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego. Usytuowanie w pradolinie Odry nadaje jej szczególnego uroku, a łagodne wzniesienia, jeziora, stawy i lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku.
 Teren gminy obejmuje niecałe 10 tys. ha powierzchni, które zamieszkuje blisko 3,3 tys. mieszkańców. Prawie połowę obszaru pokrywają lasy, natomiast około 3% zajmują akweny i cieki wodne.
 Goście nastawieni zarówno na turystykę poznawczą jak i typowo rekreacyjną znajdą napewno coś dla siebie. W gminie nie brakuje zabytków architektury, których historia może stanowić tło dla powieści lub filmu. Lasy pełne zwierzyny i runa leśnego przecinają szlaki turystyczne nadające się do wędrówek pieszych i rowerowych. Amatorzy połowów wędkarskich mogą sprawdzić swoje umiejętności na jeziorze Liwno lub akwenach tworzonych w miejscach poeksploatacyjnych kredy jeziornej. Całość uzupełniają piękne widoki pradoliny Odry, a samą rzekę można podziwiać przeprawiając się przez nią promem (okolice Milska).
 Gmina oferuje szereg działek z przeznaczeniem na budownictwo indywidualne, zwłaszcza w samym Zaborze i Droszkowie, a na inwestorów czeka 50 ha niewykorzystanych terenów po byłym PGR.
 Dobra sieć telekomunikacyjna, drogowa i bliskość Zielonej Góry mogą być czynnikami zachęcającymi do związania się na stałe lub dłuższy czas z gminą Zabór.

Źródła informacji:
http://www.republika.pl/erce/dane.gminy.htm