Jezioro Lutol

Opis

Jezioro Lutol jest jeziorem polodowcowym, znajdującym się w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel, w Bruździe Zbąszyńskiej. Zachodnim brzegiem jeziora przebiega granica między województwami lubuskim i wielkopolskim.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 135,0 ha przez 144,0 ha do 152,5 ha.

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 50,5 m n.p.m. lub 52,4 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,8 m lub 3,3 m, natomiast głębokość maksymalna 8,3 m lub 9 m.

Kształt jeziora jest zbliżony do litery X, przy czym odnogi południowe są znacznie bardziej masywne (przypominają nerki). Na środku zbiornika istnieje niewielka wyspa o powierzchni 0,1 ha. Brzegi i zlewnia w większości zalesione - nad akwenem zlokalizowana jest tylko jedna wieś - Lutol Mokry.

Jezioro Lutol to zbiornik bardzo płytki w stosunku do powierzchni. Największa głębia (9 m) znajduje się w północnej części. Poza tym jezioro ma z grubsza jednakową głębokość, wahającą się w granicach 2,1-2,7 m.

W 2000 przebadano wody pod kątem czystości. Niższe warstwy metalimnionu były całkowicie odtlenione, a nad dnem wyczuwalny był siarkowodór. W okresie wiosenno-letnim występował corocznie intensywny zakwit wód, który ograniczał widoczność nawet do 25 cm. Wody jeziora, praktycznie w całości, nie odpowiadały normom.

Przez akwen przebiega szlak kajakowy Obry. Na brzegach znajdują się nieliczne ośrodki wczasowe i harcerskie.

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Lutol

Zdjęcia: Artur Wieczorek