Lubno

Opis


LUBNO (niemiecka nazwa Liebenow) - wieś położona 14 km na zachód od Gorzowa Wlkp. na skrzyżowaniu dróg powiatowych Witnica - Marwice i Bogdaniec - Lubiszyn. Sklepy. PKS.
We wsi kościół późnoromański z XIII w., z granitowych ciosów z orginalnym romańskim portalem w południowej ścianie (obecnie zamurowany), okolony kamiennym murem. Drewniana dzwonnica z XIX w. Park krajobrazowy o powierzchni 5,5 ha, a w nim ruiny neogotyckiego pałacu z XIX wieku. Legenda z nim związana mówi, że dziś jeszcze widuje się w niektóre noce Celinę - piękną panią zamku galopującą konno po zamkowym parku. Podobno popełniła ona samobójstwo po śmierci ukochanego męża, inni zaś przekonują, że targneła się na swe życie z rozpaczy, gdy we śnie ujrzała jaki los spotka jej piękny zamek. W centrum osady znajdują się dwa pomnikowe dęby szypułkowe (większy o obwodzie 530 cm).


Pałac w Lubnie - akwarela z 1850 r.

HISTORIA
Jedna z najstarszych wsi regionu, o metryce średniowiecznej. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1300 r., kiedy miejscowość została nadana klasztorowi cystersów w Mironicach i kiedy to rycerz Włost sprowadził do Lubna zakonników –Temlariuszy. W 1853 roku przypadkowo przy kopaniu studni odkryto tu pokłady węgla brunatnego który eksploatowano na potrzeby własne wsi do czasów I wojny światowej.

Źródła:
www.lubiszyn.pl, Lubiszyńskie Wieści - gazetka gminna,
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz