Wieś na Wysoczyźnie Gorzowskiej, położona przy drodze z Gorzowa do Santoka.
Węzeł szlaków turystycznych — żółty do Gorzowa i Santoka, niebieski do Santoczna i Santoka. Przystanek PKS — z Gorzowa 12 km, do Santoka 2 km. Sklepy.
Wieś znana z kilku wczesnośredniowiecznych znalezisk, min. znaleziono tu skarb z 985 r., a drugi z 1060-1070 (ozdoby miejscowego i skandynawskiego pochodzenia — plecione naszyjniki i tarczowate wisiorki). We wsi kościół szachulcowy zbudowany w latach 1708—1709 przez majstra Adama Kinicza z Barlinka. Jednonawowy na rzucie prostokąta, od wschodu zamknięty wielobocznie. Od zachodu wieża dostawiona w r. 1780, zwieńczona ok. 1900 r. Z wyposażenia na uwagę zasługuje renesansowy ołtarz w formie tryptyku, przedstawiający 12 apostołów, pochodzący z 1590 r. (przeniesiony tu został z innej świątyni).
Piękny, szachulcowy kościół w Gralewie - zdjęcie Staszek Pietkiewicz
HISTORIA:
Dawna wieś rycerska o rodowodzie sięgającym początków XIV wieku. Wzmiankowana w 1337 roku jako siedziba kilku rodów rycerskich. W XVII wieku należała do dwóch rodzin von Schönning i von Brand, na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano zespół folwarczny, w skład którego wchodził dwór z parkiem i obiekty gospodarcze. Park założono na przełomie XVIII i XIX wieku, tworzą go głównie drzewa liściaste, park zajmuje powierzchnię 4,2 ha, a wiek drzewostanu określa się na 170 lat.
Źródła: B. Kucharski "Ziemia Gorzowska - przewodnik", www.santok.pl
Opracował Staszek Pietkiewicz
Zdjęcia w galerii Robert Kaczanowski