Stare Polichno

Opis


STARE POLICHNO – duża wieś w gminie Santok, 15 km na pm.zach. od Skwierzyny, na prawym brzegu Warty, przy szosie do Drezdenka. Dawniej byt tu prawdopodobnie gród Bolem, wchodzący w skład umocnień wokół kasztelani santockiej. Pierwotna zabudowa wsi bezpowrotnie zniszczała w czasie wielkich pożarów, które miały miejsce 9 VI i 1 IX 1826 r.
Na piaszczystym brzegu zachował się tu większy zespół starej zabudowy, w dużej mierze szachulcowej (konstrukcja przeważnie ukryta pod tynkiem), schodzącej niemal do samej rzeki. Na uwagę zasługuje też zabudowa ul. Nadbrzeżnej.


W centrum wsi znajduje się szeroka ul. Zielona, obsadzona pośrodku lipami. Po jej wsch. stronie wznosi się poewangelicki kościół św. Antoniego z 1828 r., przebudowany na przełomie XIX i XX w., szachulcowo-murowany, z dachem naczółkowym i wieżą obitą blachą. W 1957 r. utworzono przy nim parafię. W krytym stropem wnętrzu znajduje się typowy dla świątyń ewangelickich balkon. Na wschód od niego stoi budynek dawnej karczmy z końca XIX w., a po drugiej stronie szosy szkoła z pocz. XX w.
We wsi przystanek PKS, stacja benzynowa, sklepy, bar. Miejscowość chętnie odwiedzana przez wędkarzy łowiących ryby w Warcie, Noteci i ich starorzeczach. Jesienią miejsce wypadowe na grzyby w pobliskiej Puszczy Noteckiej.

Źródła: Anders, Kusiak „Puszcza Notecka – przewodnik krajoznawczy” oraz www.santok.pl
Opracował Staszek Pietkiewicz

Zdjęcia w galerii Robert Kaczanowski