Templewo

Opis

TEMPLEWO (Templov, Tempelwald, Tempel) - wieś położona przy drodze z Międzyrzecza do Sulęcina, 14 km na zachód od Międzyrzecza i 8 km na południe od Bledzewa. PKS. Sklepy.


Kościół
klasycystyczny p. w. Chrystusa Króla z 1798 r., murowany, jednonawowy, z węższym prezbiterium oraz transeptem od wschodu. Elewacje podzielone zostały pilastrami. Po stronie zachodniej wznosi się kwadratowa wieża, nadbudowana w drugiej połowie XIX wieku, zwieńczona wieżyczkowymi sterczynami i ostrosłupowym, strzelistym hełmem. We wsi zachowało się kilkanaście budynków z przełomu XIX i XX w.

HISTORIA
Templewo to wieś o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w 1251 r., kiedy to biskup poznański Boguchwał II potwierdził wieś zakonowi templariuszy (stąd zapewne nazwa), którzy działali na tym terenie od pocz. XIII w. Po roku 1312 właścicielami wsi zostali joanici z Łagowa. Po wojnie Polski z Brandenburgią wieś uległa zniszczeniu i została na nowo zasiedlona. Od XV w. we wsi występowali dwaj wójtowie lenni, a wieś podlegała komturowi gruntowemu, formalnie wieś należała do króla polskiego.

Źródła: www.bledzew.pl, www.miedzyrzecz.biz
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz