Nietoperek

Opis


NIETOPEREK
(Nipter) - wieś położona 5 km na południe od Międzyrzecza, przy szosie Międzyrzecz - Świebodzin. PKS. Sklepy. Gospodarstwo agroturystyczne. Na zachód od Nietoperka rozciągają się fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W najbliższej okolicy dwa jeziora i piękne lasy.

Nietoperek znajduje się na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Uroczyska Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W styczniu 1998 r. powstała tu Chiropterologiczna Stacja Edukacyjno-Badawcza Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, która znajduje się w budynku dawnej szkoły ewangelickiej z 1911 roku. Jej zadaniem jest prowadzenie edukacji ekologicznej i ochrona nietoperzy w MRU. Stacja organizuje wycieczki:
- ścieżką przyrodniczo – historyczną „Nietoperek”, która znajduje się na terenie Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Uroczyska MRU”. Urozmaicona morfologia terenu, różnorodność roślin i zwierząt sprawia, że ścieżka ta jest atrakcyjna pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Ustawiona na działce fortecznej wieża widokowa daje rozległy wgląd na okolice.
- ścieżką spacerowo – przyrodniczą „Nad jezioro Stoki”. Ta trasa zawiera wiele środowisk przyrodniczych: łąki z kwiatami i motylami, mroczny las łęgowy, otwarta przestrzeń pól, nasłoneczniona ścieżka brzegiem jeziora.
Obok Nietoperka przebiega  szlak turystyczny (żółty) na trasie: wiadukt kolejowy nad drogą KurskoKęszyca – Struga Jeziorna – Kęszyca Leśna – Kęszyca – fortyfikacje MRUPniewoGościkowo.

We wsi przy stawie obok Stacji Chiropterologicznej znajduje się lapidarium kamieni pamiątkowych z nieistniejącej Wieży Bismarcka z 1914 r. Wzdłuż drogi ułożonych jest kilkadziesiąt głazów z wyrytymi inskrypcjami w języku niemieckim. Warto  także obejrzeć zachowany fragment założenia pałacowo - parkowego Charlottenhof z początku XX wieku, który położony jest w odległości 1 km na południowy-zachód od Nietoperka. Od strony wsi prowadzi do niego polna droga pomnikowymi brzozami. Wewnątrz stanowisko wiekowego bluszczu. Park znajduje się pod opieką Nadleśnictwa Międzyrzecz.

Rezerwaty  przyrody „Nietoperek” i „Nietoperek II” położone są w obrębie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, na który składa się system fortyfikacji podziemnych i naziemnych, tworzącego  sieć korytarzy o żelbetowej konstrukcji znajdujących się na głębokości 35 – 50 m, a ich długość wynosi ok. 30 km. Głównym celem istnienia rezerwatów jest ochrona zimowego siedliska nietoperzy, w którym zimuje ok. 20 – 30 tys. osobników należących do 12 gatunków oraz ochrona jedynej w Polsce podziemnej kolonii lęgowej nocka dużego. Wejście do podziemi znajduje się w pobliskim Pniewie. Więcej informacji http://www.bunkry.pl

Źródła: http://nietoperek2004.republika.pl, http://lagpark.republika.pl/niet.htm, http://www.szczecin.lasy.gov.pl/strony/1/i/19020.php, http://www.bismarcktuerme.de/website/Galerie/Galerieseiten/Meseritz.html, http://www.bismarcktuerme.de/website/ebene4/polen/meseritz_pl.html, www.miedzyrzecz.pl

Zdjęcia Nietoperka i okolic: Tomasz Nowak - http://www.qrrr.com.pl