CHEŁMSKO (Golmic, Gollmutz, Gut) wieś owalnica, położona 4 km na wschód od Skwierzyny, przy drodze krajowej Poznań - Gorzów Wlkp. PKS. Sklepy.
Jest to jedna z najstarszych miejscowości na terenie gminy Przytoczna. Nad wsią wznosi się wzgórze przypominając wierzch chełmu, stąd być może wywodzi się nazwa Chełmsko. Mogła też dawniej istnieć nazwa Goła Góra, od której Niemcy utworzyli nazwę Gollmutz. Wieś posiada wielowiekową tradycję, pierwotnie była posiadłością szlachecką a następnie klasztorną. Po raz pierwszy pod nazwą Golmic była wzmiankowana w roku 1390, gdy należała do Ludolfa (Ludolda) de Golmic. W 1521 roku Chełmsko ograbili brandenburczycy, a w XVIII wieku wieś trzykrotnie rujnowały postoje wojsk rosyjskich. Po sekuraryzacji dóbr klasztoru bledzewskiego w 1764 roku Chełmsko włączono do domeny państwowej, a następnie sprzedano.
Kościół w Chełmsku (pw. św. Kazimierza) - murowany z kamieni polnych, powstał około 1640 r. W 1830 roku do tej późnogotyckiej świątyni dostawiono od zachodu murowaną z cegły wieżę.W 1887 roku budynek został gruntownie zmodernizowany w stylu neogotyckim, dodano kaplicę i zakrystię. Kościół reprezentuje typ salowy. Jego partia wschodnia zamknięta jest trójbocznie. Od strony południowej i północnej do świątyni przylegają kaplice boczne. We wnętrzu znajdują się cztery ołtarze, najstarszy jest późnobarokowy ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII wieku. W jego polu centralnym umieszczono płaskorzeźbę prezentującą scenę z życia św. Kazimierza, gdzie polskiego królewicza wyróżniają atrybuty w postaci korony książęcej i jagiellońskiego orła. Organy pochodzą z 1856 roku.Źródła: www.przytoczna.pl, http://www.informix.gower.pl