Przytoczna

Opis

Przytoczna (Przetoczno, Przytocznia, Prittisch), to duża wieś gminna leżąca przy drodze 24 (Szczecin – Poznań), 12 km od Skwierzyny i 85 km od Poznania, nad jeziorem Przytoczno. Przystanek PKS, sklepy, stacja benzynowa, restauracje, bary, warsztaty samochodowe, schronisko turystyczne przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.

Więcej http://www.przytoczna.pl/turystyka.htm

Kościół w Przytocznej wybudowany w latach 1870 - 71. w stylu neogotyckim, w prezbiterium barokowy ołtarz główny i obraz Trójcy Świętej z XIX w. Dwór barkowy z II połowy XVIII w., rozbudowany w I połowie XX w. o piętrowe skrzydło. Wokół park o powierzchni ok. 10 ha, pierwotnie regularny, powiększony na krajobrazowy na początku XX w. W parku staw z wysepką.

HISTORIA
Pierwszy zapis historyczny o Przytocznej pochodzi z królewskich list podatkowych z 1581 r. Prawdopodobnie miejscowość powstała wcześniej w XIII w. W średniowieczu była znacznym ośrodkiem, skoro zlokalizowano tu jedną z większych parafii. W Przytocznej istniały trzy kościoły (katolicki, ewangelicki i nowoapostolski). Pierwszy budynek kościoła katolickiego zbudowano z drewna w 1740 roku. Dzisiejsza, neoromańska budowla pochodzi z 1870 roku. Do dziś jej wysoka wieża góruje nad okolicą. Pierwszy kościół ewangelicki zbudowano z drewna w 1600 roku, przetrwał do pożaru w 1673 r. W 1856 roku zbudowano kościół murowany, który w latach 1971-1977 przebudowano na dom kultury. Pod koniec XVIII w. Przytoczna uzyskała prawa miejskie, które wygasły w czasie rozbiorów. Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Przytoczna i okolice znalazły się pod panowaniem Prus. W latach 1807 – 1815 należała do Księstwa Warszawskiego. Ze względu na walory krajobrazowe i zdrowotne umieszczono Przytoczną w 1936 roku na liście miejscowości wypoczynkowych - kurortów.

Przez Przytoczną prowadzi ciekawy szlak rowerowy ze Skwierzyny przez Przytoczną, Rokitno, Lubikowo, StołuńSzarcz do Trzciela (kolor żółty). 

Źródła http://www.diecezja.zgora-gorzow.opoka.org.pl , www.przytoczna.pl , www.skwierzyna.pl 
B. Kucharski "Informator Turystyczno-Krajoznawczy Województwa Gorzowskiego".
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz