Jodłów

Opis

Kapliczka w Jodłowie

Wieś położona w województwie lubuskim,
w
powiecie nowosolskim, w gminie Nowa Sól.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Miejscowość położona nad Jeziorem Tarnowskim Dużym.

Historia

Polnisch Tarnau Vorwerk (1844), Tannendorf (1937), Jodłowo(1946).

Położona nad Jeziorem Tarnowskim Dużym osada wywodzi swoją niemiecką nazwę od wsi Tarnów Jezierny (niem. Polnisch Tarnau). Powstanie folwarku datuje się prawdopodobnie na początek XVII w., kiedy właściciele Tarnowa, Schönaichowie z Siedliska, prowadzili akcję zagospodarowywania ziem wokół Jeziora Tarnowskiego. Położony w pobliżu obecnej wsi folwark, uwzględniony został na mapie baronatu siedlisko-bytomskiego z początku XVII w. W 1844 r., oprócz folwarku i owczarni (350 owiec), wzmiankowano 19 posesji i 150 mieszkańców. W tym czasie folwark, wraz z pobliskimi wsiami Dąbrówno
i
Okopiec, tworzył jedną własność ziemską. Gospodarstwo funkcjonowało do końca II wojny światowej. W latach 80. i 90. XX wieku wzniesiono we wsi kilkadziesiąt domków letniskowych zgrupowanych w osiedlach - Brzozowym, Dębowym, Jodłowym i Wierzbowym. W 2000 r. wieś zamieszkiwały na stałe 52 osoby, funkcjonował pawilon handlowy, restauracja i 2 zakłady usługowe.

 

Źródło informacji: http://www.turystyka-powiat-nowosolski.info.pl/index.php?title=Jod%C5%82%C3%B3w