Karwin

Opis

Karwin – wieś sołecka położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko, przy drodze wojewódzkiej 176.

 
Położenie

Wieś leży w północnej części Puszczy Noteckiej, 8 km na południowy wschód od Drezdenka, nad stawem i rzeczką Rudawa, lewym dopływem Noteci.

Historia 

Nazwa osady może pochodzić od słowiańskiego słowa karw czyli wół. Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1602 r. w związku z istniejącą tu kuźnicą, podlegającą zamkowi w Drezdenku. Gdy wyczerpały się złoża rudy żelaza (w 1715 r.) założono tutaj młyn i folusz. W latach 1778-1795 na miejscu starszej świątyni wzniesiono szachulcowy kościół z przysadzistą, kwadratową wieżą. Majątek często zmieniał właścicieli: w XVII w. był nim Bogumił Horn, po 1784 r. komisarz Mittlestadt, na przełomie XVIII i XIX w. rotmistrz von der Osten i jego spadkobiercy. W połowie XIX w. kolejny właściciel August von Rochow skanalizował okoliczne łąki i wybudował cegielnię. Po II wojnie światowej w Karwinie mieściła się siedziba Nadleśnictwa Karwin, przeniesiona później do Drezdenka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Zabytki

- szachulcowy kościół z XVIII w. z barokowym ołtarzem;
- budynek dawnej siedziby nadleśnictwa z lat 20. XX w. z szachulcowym poddaszem i zespołem budynków gospodarczych;
- w parku zachował się starodrzew (dęby, buki lipy);
- młyn wodny na mostku na Rudawie.

 

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karwin_(wojew%C3%B3dztwo_lubuskie)